Facebook Google+ Twitter

Sprawa połączenia Wrocław-Praga była już w Senacie!

Kilka dni temu pisałem o braku inicjatywy z polskiej strony w sprawie zapewnienia połączenia kolejowego Wrocław-Praga na innej trasie niż przez Lichkov lub ustanowienia zastępczych kursów autobusowych. Ta sprawa była już w Senacie!

Wczoraj znalazłem w internecie oświadczenie skierowane do ministra transportu złożone przez senatorów Andrzeja Jarocha i Mieczysława Szyszkę na 29. posiedzeniu Senatu na początku 2007 r. Warto zacytować część wystąpienia:

"Ogromny niepokój we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku wywołuje wiadomość, iż po 31 marca 2007 r. planowane jest zlikwidowanie kursów pociągu pospiesznego do i z Pragi, zlikwidowanie jedynego połączenia w tym kierunku. Redukowałoby to istotnie dostępność transportową Wrocławia i Dolnego Śląska, a oczywistą tego konsekwencją byłoby obniżenie oceny atrakcyjności i napływu inwestycji zagranicznych, tak ważnych dla utrzymania wzrostu zatrudnienia i poziomu życia mieszkańców.
Byłby to kolejny krok w procesie degradacji tradycyjnych połączeń kolejowych Wrocławia (...)
Jeśli omawiane plany są wymuszone pracami modernizacyjnymi, to na czas ich przeprowadzania możliwe jest ustalenie trasy zastępczej przez inne przejście graniczne niż Międzylesie - Lichkov.
Ze względu na to, że w odniesieniu do połączeń międzynarodowych zasadnicze kompetencje ma minister transportu, zwracamy się do Pana Ministra z prośbą i apelem o zalecenie działań, które umożliwią dalsze funkcjonowanie tych połączeń po 31 marca bieżącego roku i wpłyną na utrzymanie wciąż bardzo ważnej roli kolei w rozwoju regionu."
 / Fot. screen

Pan minister, pismem do marszałka Senatu, odpowiedział:
"(...) Powyższe połączenie kolejowe będzie czasowo wstrzymane z powodu wykonania prac torowych na odcinku Domaszków - granica Państwa. Przewiduje się, że pociąg Praha hl.n. - Poznań Gł. będzie kursował do 5 maja 2007 r., a pociąg Poznań Gł. - Praha hl.n. do 6 maja 2007 r. Jeśli terminy prac ustalone w harmonogramie będą zachowane, należy się spodziewać, że połączenie to będzie przywrócone od dnia 9 grudnia 2007 r Terminy zaprzestania kursowania tych pociągów zostały przedstawione w wydawnictwach Rocznego Rozkładu Jazdy 2006/2007, zgodnie z uzgodnieniem przewoźnika Przewozy Regionalne sp. z o.o. i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w sprawie prowadzenia robót modernizacyjnych.

Informuję ponadto, że koleje czeskie odmówiły prowadzenia pociągu trasą zmienioną przez przejście graniczne w Mieroszowie, a także nie wyraziły chęci udziału w finansowaniu kosztów zastępczej komunikacji pasażerskiej transportem autobusowym."


Pojawia się pytanie, dlaczego to właśnie Czesi - rzekomo tak niechętni finansowaniu komunikacji zastępczej - wprowadzili autobus, jeżdżący od poniedziałku do piątku z Kłodzka do Pragi? Czy oczekiwaliśmy, że Czesi będą finansować połączenie Wrocław-Praga? Ciekawe, w czym owa niechęć się objawiła i jakie były jej powody... Pan minister nie widzi też najwyraźniej problemu w tym, że do początku grudnia - co najmniej! - strona polska nie zapewnia żadnej komunikacji zastępczej na trasie Wrocław-Praga. Jako skandal określają tę sytuację zarówno moi znajomi wrocławianie, jak i prażanie, choćby Jiří Košta, pracownik naukowy Muzeum Narodowego (Národní Museum) w Pradze:

"Je dobře, že o té situaci píšeš, protože nedostatek spojení mezi Prahou a Wroclaví je skandální. Přímý autobus Praha - Wroclaw a zpět by byl komfortním a nejrychlejším řešením a určitě by nejezdil prázdný"

Na pewno autobus Wrocław-Praga nie jeździłby pusty, zwłaszcza w weekendy!

Dlatego zdecydowałem się napisać do pana senatora Andrzeja Jarocha> Treść listu Czytelnicy Wiadomości24.pl znajdą tutaj

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.08.2007 04:16

Jezus Maria, nawet w Senacie...? Gdyby autobusy były opłacalne, pewnie byle głupek by je podstawił do Wrocławia i na tym zarobił. W sumie przykro, że wali się świat Ossada i upada mit IV PRL. Każdy obywatel powinien mieć swoje miejsce w Polsce.

A co do tekstu, to rozwlekłe cytowanie jakiś bzdetowatych wystąpień Senatorów z PiS jest żałosne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.08.2007 14:13

(+) swietne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

I o to chodzi i o to chodzi... A już myślałem, że prawdziwych DO już nie ma ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.