Facebook Google+ Twitter

Sprawa polska a Konkurs Piosenki Eurowizji

Dla Polski nawet ABBA nie zajęłaby 1. miejsca - tak skomentowała Eurowizję w 2008 roku Irena Santor. Po wielu eurowizyjnych niepowodzeniach, dziś wiemy, że na porażki naszych reprezentantów składa się wiele czynników.

Logo Konkursu Eurowizji 1994 / Fot. EBUMówiąc o Eurowizji zacząć wypada od jednego z podstawowych pojęć jakim jest Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union). Organizacja ta, która potocznie nazywana jest także Eurowizją powstała w 1950 roku. Misją EBU jest skupianie publicznych stacji radiowych i telewizyjnych Europy w celu wymiany realizowanych programów oraz wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach, nie tylko tych europejskich. Od 1993 roku do Unii należą Polskie Radio S.A. i Telewizja Polska S.A.. Europejska Unia Nadawców używa terminu i logo „Eurowizja” do sygnowania organizowanych przez nią imprez medialnych, a jedną z najbardziej znanych takich imprez jest Konkurs Piosenki Eurowizji, który odbywa się od 1956 roku.

Czym jest konkurs Eurowizji chyba nikomu wyjaśniać nie trzeba. Polska zadebiutowała w nim w 1994 roku. Reprezentująca wówczas nasz kraj Edyta Górniak wywalczyła w Dublinie "srebro" i jak na razie jest to najlepszy wynik w historii polskich występów. Do roku 2001 naszego reprezentanta typowała specjalna komisja powoływana przez Telewizję Polską. W 2003 zdecydowano o przeprowadzeniu pierwszych publicznych preselekcji, w których to widzowie zdecydować mieli, kto będzie reprezentantem naszego kraju podczas konkursu odbywającego się w Rydze. Preselekcje, które odbyły się 25 stycznia 2003 wygrała grupa Ich Troje. Jako profesjonaliści w każdym calu, szczególnie lider zespołu Michał Wiśniewski, ostro zabrali się za promocję zwycięskiego „Keine Grenzen”. Niestety, promocją zajmował się tylko zespół, zaś Telewizję Polską mało to obchodziło. A zaznaczyć wypada, że dany wykonawca podczas konkursu nie tyle reprezentuje swoje państwo, co nadawcę publicznego należącego do Europejskiej Unii Nadawców. Logicznie rzecz biorąc, TVP powinno zależeć na sukcesie zespołu podczas występu na Łotwie. Niestety, Jedynka nie tylko nie wspierała polskich reprezentantów, ale także nie promowała tych z innych krajów, tak jak czynią to nadawcy w innych państwach. „Z tego miejsca chciałbym bardzo podziękować, a w zasadzie troszeczkę mniej Telewizji Polskiej, bo jest mi strasznie przykro, że nie promujecie tych wykonawców, których my zapraszamy do siebie i nie znajdujecie nawet minuty czasu. Szczególnie Jedynce, bo to jest Wasz program i my chcemy dla Was wygrać, żeby zorganizować przyszły finał w Polsce" - takimi słowami lider Ich Troje w 29. odcinku show "Jestem jaki jestem" skwitował postępowanie TVP. Kilka godzin później dolał oliwy do ognia mówiąc, że zespół na Eurowizję nie pojedzie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Crazy_Boy_1993
  • Crazy_Boy_1993
  • 14.04.2011 16:24

Jurku, w tym momencie zawsze pytam się takich ludzi jak Ty, dlaczego uważasz, że Eurowizja to "szmira"? Zapewne masz w rękawie mnóstwo przykładów w postaci eurowizyjnych utworów i chętnie się nimi podzielisz ;) No właśnie, tak myślałem.. Wyrażanie zdania tłumu to nasza polska specjalność, ale warto mieć swoje zdanie i umieć poprzeć je przykładami. Ja mam jeden - Alyosha i "Sweet People" [Ukraina 2010] ;) Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek Ogurek
  • Jurek Ogurek
  • 14.04.2011 11:19

Nie zgadzam się, by TVP (telewizja publiczna, na którą MUSZĘ oddawać comiesięczną daninę) wyrzucała nasze (w tym moje) pieniądze na takie g..no, jakim jest konkurs Eurowizji - kwintesencja szmiry.

Komentarz został ukrytyrozwiń
aNiQa
  • aNiQa
  • 13.04.2011 11:09

Niestety smutne to, ale prawdziwe. Więcej zaangażowania i może mielibyśmy Eurowizję w Polsce kilka lat temu ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
DDreporter
  • DDreporter
  • 13.04.2011 10:51

W wielu krajach Eurowizją zajmuje się kilka stacji, tak też mogłoby być w Polsce. Co z tego, że zależy fanom czy wykonawcom, skoro TVP ma ich głęboko w poważaniu. Oczywiście II półfinału nie chcą wyemitować, bo po co. Lepiej w tym czasie puścić jakiś tandetny film czy program. TVP sama sobie szkodzi, bo zamiast się "otwierać" na innych, sama sobie kopie dołki. A potem pretensje, że w Europie nikt na nas nie chce głosować.

Komentarz został ukrytyrozwiń
dawid
  • dawid
  • 11.04.2011 12:21

bardzo dobry artykuł, niestety bardzo też prawdziwy, bo zgadza się z sytuacją, jaką od lat obserwujemy. Choć w TVP nic się nie zmienia, nadal ci sami ludzie wkoło Eurowizji, nadal te same zasady, nadal brak dbałości o reprezentantów. Magdalena Tul pozostawiona sama sobie, jak poprzednicy, i nie zdziwi mnie fakt jak wyleci z półfinału i hotelu dobę po porażce, a to i tak nikogo nie zdziwi, bo w Polsce od lat dla Eurowizji brakuje miejsca, czego wielu fanów bardzo żałuje. Może wreszcie ktoś odważy się na zmiany? Tylko kto?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.