Facebook Google+ Twitter

Sprawa polsko-litewska. Jak traktowani są Litwini w Polsce?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-09-14 17:05
  • Creative Commons

Rok 2011 nie jest najlepszy dla Polaków mieszkających na Litwie. Nieustannie łamane są prawa polskiej mniejszości – ciągle słyszymy o przejawach antypolonizmu i dyskryminacji Polaków, a do tego dokonano skandalicznej reformy oświatowej.

Uchwalona w połowie marca tego roku litewska ustawa oświatowa nie wspomina ani słowem o zapewnieniu kształcenia w językach mniejszości narodowych. Za ustawą głosowało 76 posłów, 4 było przeciwko i 5 wstrzymało się od głosu. Ustawa oświatowa zakłada prowadzenie przedmiotów w języku litewskim, w tym także takiego przedmiotu jak wychowanie patriotyczne. Egzamin maturalny z języka litewskiego został ujednolicony. Dodatkowo, w mniejszych miejscowościach zlikwiduje się szkoły mniejszości narodowych, a ich uczniowie będą musieli przejść do szkół litewskich. Doprowadzi to do zmniejszenia liczby polskich szkół o połowę (na Wilnie i Wileńszczyźnie z obecnych 120 szkół zostanie około 60). Dochodzi do tego też kwestia pisania polskich nazwisk w dokumentach, dwujęzycznego zapisu nazw ulic, problemu druku podręczników w języku polskim...

Litwa: nie będzie żadnych zmian w ustawie o oświacie


Jak są natomiast traktowani Litwini w Polsce? Szacunkowo mieszka ich w naszym kraju około 15 tys. (Polaków na Litwie jest ok. 250 tys.). W roku szkolnym 2008/2009 języka litewskiego jako ojczystego uczyło się, w 15 placówkach oświatowych, 591 osób. Przykładowo na Sejneńszczyźnie, gdzie mieszka najwięcej Litwinów, działa 10 szkół z językiem litewskim jako wykładowym - wszystkie zajęcia prowadzone są w języku litewskim.

Czytaj też: Litwa - Polska. Druga strona medalu. Czy może być lepiej?


Polska w 2009 roku przekazała ponad 4 miliony złotych na finansowanie mniejszości litewskiej w naszym kraju (tabele finansowania dostępne tutaj). Gdy na Litwie władze wprowadzają ograniczenia nauki języka narodowego danej mniejszości narodowej, Polska umożliwia mniejszościom naukę w ich ojczystym języku. Gdy na Litwie uniemożliwia się druk polskojęzycznych podręczników i książek, w Polsce władze wspierają i dofinansowują mniejszość litewską. Gdy na Litwie blokuje się możliwość wywieszania dwujęzycznych tablic informacyjnych - w gminie Puńsk (gdzie mieszka najwięcej Litwinów) od dawna jest to standardem. Gdy na Litwie Polakom blokuje się oryginalną pisownię imion i nazwisk w dokumentach osobistych, w Polsce dla mniejszości litewskiej nadal jest to możliwe.

Niezwykła asymetria w traktowaniu mniejszości narodowej pokazuje nam tym bardziej, jak ważna jest zdecydowana interwencja władz Polski.
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.
(Piotr Müller)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

gość dla "Gośćia"
  • gość dla "Gośćia"
  • 21.10.2011 12:21

skąd taka info? :)
litwini w Polsce nie mają wszystkich zajęć po litewsku. mają tak samo jak teraz będzie na Litwie. i dawno już tak. o zmniejszenia liczby szkół o połowe...nie mam nic do powiedzenia.
Polaków na Litwie mieszka 205tyś, a nie 250. skąd takie dane? druk polskojęzyczny na Litwie nie jest uniemożliwiony. a w Polsce dla Litweskich szkół brakuje książek. 40% muszi dofinansować rząd litewski.
to tyle.
pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.