Facebook Google+ Twitter

Sprawa Saberi: Iran wzywa USA do respektowania jego prawa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-20 10:01

Iran wezwał Stany Zjednoczone, aby respektowały obowiązujące w nim prawo. Teheran zareagował tak na wypowiedź amerykańskiego prezydenta, który zaapelował o uwolnienie dziennikarki skazanej na 8 lat więzienia za szpiegostwo. Roksana Saberi ma podwójne irańsko-amerykańskie obywatelstwo. Jej adwokat zapowiedział złożenie apelacji zaraz po ogłoszeniu wyroku.

Władze Iranu podkreśliły, że skazana dziennikarka może odwoływać się od wyroku, ale Stany Zjednoczone powinny szanować zasady panujące w tym kraju i obowiązujące w nim prawo. Władze w Teheranie wypowiedziały się po tym, jak prezydent Barak Obama wezwał do uwolnienia kobiety. Wyraził przekonanie, że dziennikarka nie była zaangażowana w żaden rodzaj szpiegostwa.

Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. 31-letnia Roksana Saberi w Teheranie pracowała przez ostatnich 6 lat. Mimo, że w styczniu skończyła się jej akredytacja dziennikarska, kobieta kontynuowała pracę. Wtedy została oskarżona o szpiegostwo. Prokuratura stwierdziła, że dziennikarstwo było pretekstem do zbierania informacji dla amerykańskiego wywiadu.

Proces rozpoczął się mimo interwencji Stanów Zjednoczonych. Amerykanie zerwali stosunki dyplomatyczne z Iranem 20 lat temu. Prezydent Obama zapowiedział, że jego administracja będzie starać sie uzyskać wszelkie informacje na temat sytuacji kobiety.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.