Facebook Google+ Twitter

Sprawa stanu wojennego wróci do IPN

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-14 10:47

Sąd Okręgowy w Warszawie miał dziś zdecydować, czy rozpocznie się proces przeciwko dziewięciu osobom, oskarżonym o wprowadzenie stanu wojennego, czy sprawa trafi z powrotem do Instytutu Pamięci Narodowej.

Sąd uzasadnił swoją decyzję tym, że w materiale dowodowym IPN przekazał "niepełne i nieaktualne informacje", między innymi opinię historyczną z 1995 roku.

Zespół historyków Instytutu będzie musiał wydać opinię i wskazać, kiedy dokładnie rozpoczęto prace nad wprowadzeniem stanu wojennego oraz czy istniało zagrożenie interwencją ZSRR w Polsce. Eksperci ocenią także, jaka była sytuacja wewnętrzna w Polsce.

Główni oskarżeni przez IPN to generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak oraz były pierwszy sekretarz PZPR Stanisław Kania.

Oskarżeni nie przyznają się do zarzutów i chcą, by sprawa trafiła z powrotem do Instytutu Pamięci Narodowej w celu analizy pominiętych dokumentów.

Najwyższa kara, do 10 lat więzienia, grozi generałowi Jaruzelskiemu, któremu postawiono zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej. Pozostali oskarżeni mogą być pozbawieni wolności odpowiednio na 8 i 3 lata.

Generał Wojciech Jaruzelski został oskarżony o kierowanie związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnienie przestępstwa. Kolejny zarzut dotyczy podżegania członków Rady Państwa PRL do przekroczenia uprawnień i uchwalenia wbrew konstytucji dekretów o stanie wojennym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.