Facebook Google+ Twitter

Sprawa Tymoszenko papierem lakmusowym ukraińskiej demokracji

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-12 14:22

Była premier Ukrainy, od kilku miesięcy siedzi w areszcie, w jednym ze śledczych izolatorów Kijowa. Jej córka twierdzi, że bez pomocy społeczności międzynarodowej, matka umrze.

"Boje się o życie swojej matki. Umrze jeśli nikt jej nie pomoże. Oni chcą ją zabić" - powiedziała córka Tymoszenko w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild", cytowanego przez "Ukraińską Prawdę".

Głośna sprawa byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, skazanej tej jesieni przez kijowski sąd na 7 lat więzienia za zawarcie niekorzystnych dla Ukrainy kontraktów gazowych z Rosją, zaniepokoiła cały świat.

Zdaniem wielu obserwatorów krajowych i zagranicznych, obecny prezydent Wiktor Janukowycz wtrącając byłą premier do więzienia bierze odwet za upokorzenia, doznane podczas Pomarańczowej Rewolucji zimą 2004 r. Wówczas, na ulice Kijowa wyszło kilkaset tysięcy osób, w proteście przeciwko sfałszowanym wyborom. Janukowycz był wtedy premierem.

Działania te mają swoje racjonalne uzasadnienie, gdyż poza zemstą na rywalce, obecny prezydent chce ją wyeliminować z udziału w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Kierowana przez Tymoszenko partia Bat'kiwszczyna notuje wzrost w sondażach poparcia, w obliczu słabnącego rankingu podległej Janukowyczowi Partii Regionów, która w poprzednich wyborach zdobyła większość w ukraińskim parlamencie.
(Nedim Useinov)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.