Facebook Google+ Twitter

Sprawa weimarska podzieliła Polskę

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-07-06 19:49

Weimar podzielił Polskę. Cięgi sypią się na głowy współpracowników prezydenta Lecha Kaczyńskiego ze strony opozycji, i byłych szefów polskiej dyplomacji

Jednak Prawo i Sprawiedliwość uważa, że całemu zamieszaniu winien jest ktoś inny. Posłowie PiS chcą, żeby minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zbadał, czy autor artykułu w „Die Tageszeitung” nie dopuścił się znieważenia, lub poniżenia głowy naszego państwa.

Rządzący nie ukrywają też oburzenia listem byłych ministrów spraw zagranicznych RP, w którym krytykują oni odwołanie spotkania Trójkąta Weimarskiego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Nie widzę powodu, bym miał komentować oświadczenie, które jest skierowane przeciwko mojemu prezydentowi - powiedział wczoraj premier Kazimierz Marcinkiewicz, zapytany o stosunek do listu byłych ministrów spraw zagranicznych.

W środę byli szefowie MSZ (Dariusz Rosati, Bronisław Geremek, Władysław Bartoszewski, Andrzej Olechowski, Włodzimierz Cimoszewicz, Adam Daniel Rotfeld, Stefan Meller i Krzysztof Skubiszewski) wystosowali bowiem oświadczenie, w którym wyrazili niepokój i zaskoczenie z powodu odwołania spotkania Trójkąta Weimarskiego.

Zdaniem profesora Bartoszewskiego sposób przełożenia spotkania był nieprofesjonalny. Zgodnie bowiem ze sztuką dyplomacji nie wystarczy oświadczenie, że prezydent jest niedysponowany. Odwołanie spotkania na takim szczeblu wymaga szerszych wyjaśnień. - Prezydent Kwaśniewski nigdy by do takiej sytuacji nie dopuścił - oceniła z kolei była szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz. - Skoro już ta burza wybuchła, powinny zareagować służby prezydenta. Powinno się to odbywać kanałami dyplomatycznymi. Nie należy mówić o sprawach drugorzędnych związanych z krytyką w niemieckiej prasie, ale o merytorycznych. Trzeba podkreślać wagę spraw poruszanych w ramach Trójkąta Weimarskiego. Na to właśnie zwrócili uwagę liderzy polityki zagranicznej w swoim oświadczeniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Absurdalny komentarz premiera... Czyli będzie komentować tylko pieśni pochwalne? No to daleko zajdziemy przy takim wręcz głodzie dyskusji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.