Facebook Google+ Twitter

Sprawą wypowiedzi profesor UMCS zajmie się rzecznik dyscyplinarny

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-10-15 22:40

Rzecznik dyscyplinarny UMCS zajmie się wyjaśnieniem kontrowersyjnej wypowiedzi prof. Barbary Jedynak, która do młodszej koleżanki z uczelni, wykładowcy judaistyki, zwróciła się słowami "Ty żydówo". Sprawę opisywaliśmy w piątkowym wydaniu Kuriera. Nasz artykuł wywołał burzę w mediach ogólnopolskich i zagranicznych.

Rektorat UMCS w Lublinie / Fot. Wikimedia CommonsIncydent miał miejsce w poniedziałek na Wydziale Humanistycznym UMCS. Wtedy to prof. Jedynak miała powiedzieć do dr Marzeny Zawadowskiej (prowadzącej zajęcia z judaistyki) "Ty żydówo! Jak pani śmie zwracać mi uwagę?!". Chwilę potem pani profesor dodała "Jak można uczyć kultury żydowskiej w Polsce?". Świadkami kłótni byli studenci, którzy w środę złożyli skargę na prof. Jedynak do dziekana Wydziału Humanistycznego, a ten przekazał pismo rektorowi.

Z początku UMCS chciał sprawę załatwić polubownie. Obie panie miały się spotkać w poniedziałek i wyjaśnić swoje postępowanie. Jednak po naszym artykule sprawą zainteresowały się m.in. środowiska żydowskie i zagraniczne media. Wtedy też została podjęta decyzja, że wobec prof. Jedynak zostanie wszczęte postępowanie dyscyplinarne. - Rektor na pewno będzie wnioskował do rzecznika dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania. Ten, po zapoznaniu się z materiałem dowodowym, może rozpocząć postępowanie wyjaśniające - zapewnia Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzeczniczka prasowa UMCS. Wniosek zostanie złożony najprawdopodobniej w przyszłą środę. Jeśli komisja dyscyplinarna uzna, że prof. Jedynak zachowała się w sposób niedopuszczalny, grozi jej m.in. nagana, zakaz pełnienia kierowniczych funkcji na uniwersytecie przez 5 lat lub nawet zwolnienie dyscyplinarne.

Jednocześnie pani profesor zaprzecza wszystkiemu i twierdzi, że ma świadków, którzy potwierdzą jej wersję zdarzeń. Druga strona nie chciała w piątek sprawy komentować. - Rozmawialiśmy z dr Marzeną Zawadowską i postanowiliśmy, że nikt z naszego zakładu nie będzie się wypowiadał na temat incydentu z prof. Jedynak. Ani oficjalnie, ani nieoficjalnie - powiedział dr Adam Kopciowski, kolega dr Zawadowskiej z Zakładu Kultury i Historii Żydów UMCS.

Jak się dowiedzieliśmy, to nie był pierwszy tego typu incydent w wykonaniu prof. Jedynak. - Jej niechęć do Zakładu Historii i Kultury Żydów obrosła już legendą, a wulgaryzmy na zajęciach to u niej codzienność - opowiada jedna ze studentek. - Jednak do tej pory żadna oficjalna skarga dotycząca pani prof. Jedynak do nas nie wpłynęła - mówi rzeczniczka UMCS.

Incydent wywołał falę oburzenia w środowiskach lubelskiej kultury i nauki. - To nigdy nie powinno mieć miejsca, a już na pewno nie na uniwersytecie. Uczelnia to miejsce, gdzie powinno się kształtować postawy młodych ludzi i uczyć ich normalnej ludzkiej przyzwoitości. Wykładowcy powinni być tego przykładem - stwierdza Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN. - Zrobiło mi się przykro, że do takiego zdarzenia doszło w mieście, które znajduje się na finałowej liście kandydatów do tytułu ESK 2016 i które za swój główny atut uznaje wielokulturowość oraz tolerancję. Ten jednostkowy przykład pokazuje niestety, że mamy jeszcze sporo do nadrobienia - dodaje Pietrasiewicz.

Kurier Lubelski

Czytaj także:
Awantura na lubelskim UMCS. Wykładowczyni: "Ty żydówo!"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

tylko bez sensacji..po prostu dwie kobieciny się pokłóciły...
A gdyby było odwrotnie i ta młodsza nazwała tą starszą " TY Katolówo " to zaraz rzecznik i cała Polska by tym sie zajmowała..
Trzymajmy tematy żydowskie na wodzy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sprawa zostanie wyjaśniona, to napawa optymizmem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.