Facebook Google+ Twitter

Sprawcy drobnych naruszeń prawa będą karani surowiej

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-12-24 11:39

Za śmiecenie na ulicy - 1 tys. zł, żebranie w miejscu publicznym - 3 tys. zł, a za szczucie psem - 2 tys. zł. Resort sprawiedliwości przygotował projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń, który ma zachęcić sędziów do zamiany krótkich aresztów na kary grzywien. Pomysł nie jest nowy. Na Zachodzie grzywny uznawane są za wyjątkowo skuteczne narzędzie prewencji.

Ministerstwo Sprawiedliwości podwyższy grzywny za szereg drobnych naruszeń prawa. Za wylanie nieczystości na ulicę, rzucenie papierka na chodnik czy uprzykrzanie życia sąsiadowi słono zapłacimy, nawet do 10 tys. zł (dotychczas 5 tys. zł). Zmieni się też katalog czynów zagrożonych karą grzywny.
Projekt zmian jest już gotowy i trafił do rządowych konsultacji. Wyższe grzywny zaczną obowiązywać najwcześniej przed przyszłorocznymi wakacjami.

Podwyżki ministerstwo tłumaczy inflacją, bo wysokość obecnych grzywien ustalano dziesięć lat temu. - Wykroczenia to bardzo ważny element systemu odpowiedzialności karnej w rozwiniętym technologicznie świecie. Chcemy, żeby odpowiedzialność za nie była dla sprawców dolegliwa - mówi "Polsce" wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona.

Cały artykuł przeczytasz w serwisie Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.