Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28294 miejsce

Sprawdź, czy Daewoo Cię oszukało!

Nie lubię telewizji. Męczy mnie, nudzi i irytuje. Oglądam programy telewizyjne rzadko i mam się w związku z tym bardzo dobrze. Postanowiliśmy jednak kupić nowy telewizor. Okazało się, że sklep Auchan sprzedaje jako 29-calowe telewizory Daewoo, które tak naprawdę mają ledwie 26,4 cala...

Rezygnując z oglądania telewizji tracę co prawda relację z podnoszenia kamieni przez Pudzianowskiego i kilku innych wielkich facetów (nadzwyczaj pasjonujące!), ale nie muszę słuchać nieudolnych prób trafienia we właściwą tonację przez szansonistki.

Telewizor - niestety - mamy. Być może dlatego, że niezbyt ze mnie ciekawy partner. Żona rekompensuje sobie moją małomówność gadulstwem, komentujących wszystko wszystkim, dziennikarzy TVN24. Dzięki telewizji ma też szansę przypatrzeć się jak powinien wyglądać prawdziwy mężczyzna (Giertych), jakie nosić skarpetki (Dorn) i z kim plażować w Egipcie (Maksymiuk).

Telewizor niestety zepsuł się ostatnio - nawet tak skomplikowany mechanizm nie mógł dłużej znieść elokwencji trójki naszych wicepremierów. Postanowiliśmy kupić nowy telewizor. Zainteresowanie żony wzbudził 29-calowy telewizor marki Daewoo. Sprzęt zajął poczesne miejsce w sypialni. Wszystko było dobrze do momentu, w którym telewizor się zepsuł. Pan mechanik obejrzał telewizor i poinformował nas, że padliśmy ofiarą oszustwa. Firma Daewoo zleciła druk instrukcji obsługi, w której stoi jak byk - ekran 29 cali. Taki sam napis umieszczono na opakowaniu (dodając, że wymiar przekątnej podany jest w centymetrach).

Sklep Auchan sprzedał nam telewizor 29-calowy - za taki pobrał pieniądze. Tyle tylko, że ekran telewizora nie ma 29 cali. Zostało to sprawdzone przez serwis Daewoo. Cal jak podają encyklopedie ma 2,54 cm 29 cali razy 2,54 cm równa się 73 cm 66 mm. Ekran zaś ma ledwie 67 cm. A to oznacza, że Daewoo do spółki z Auchan sprzedali mi telewizor 26,4 calowy, zaś pieniądze pobrali za 29-calowy. / Fot. AKPA

Jak twierdzą pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Daewoo nie jest osamotnione w tym oszukańczym procederze. Podobne praktyki prowadzi firma LG Electronics. UOKiK zakwestionował opakowania telewizorów LG, których od 2004 roku spółka wyprodukowała i wprowadziła na rynek ponad 37 tysięcy. Według UOKiK informacje na opakowaniach mogą dawać mylne wrażenie co do rozmiarów telewizorów - wyrabiać w klientach przekonanie, że ekran jest większy niż w rzeczywistości.

Prezes urzędu uznał, że spółka LG nie informując rzetelnie konsumentów złamała prawo i nakazał zaniechania nieuczciwej praktyki. Ponieważ postępowanie zostało wszczęte na podstawie przepisów „starej” ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów na przedsiębiorcę nie została nałożona kara pieniężna. Napisy umieszczone na opakowaniach telewizorów LG mogą dawać mylne wrażenie, zaś napisy w instrukcji obsługi telewizora Daewoo ewidentnie wprowadzają w błąd. Radzę zatem wszystkim zmierzyć ekrany własnych telewizorów. Wiele wskazuje, że prób oszustwa dopuszcza się więcej firm.

Co możemy zrobić, stwierdziwszy, że zostaliśmy oszukani?
- Podstawowym prawem konsumenta jest możliwość uzyskania pełnej informacji o oferowanych towarach. Obowiązkiem przedsiębiorcy – przekazanie informacji odzwierciedlających cechy produktów. Trudno wymagać od konsumenta, by na zakupy sprzętu TV wybierał się z miarką ułatwiającą sprawdzenie czy podawane przez producenta wielkości ekranów są prawdziwe - mówi Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Okazuje się, że powinniśmy chodzić do sklepu z "calówką". Ci z nas, którzy kupili telewizory wcześniej niech sprawdzą wielkość ekranu. Próby mierzenia telewizorów u znajomych (bardzo podejrzliwie przyjmowane) dowiodły, że proceder oszukiwania klientów jest powszechny.

Przedstawiciele Daewoo "nabrali" wody w usta. Nie odpowiedzieli na maila z prośbą o wytłumaczenie powodów, dla których mniejsze jest większe. Pracownicy sklepu Auchan Wola twierdzą, że informują klientów zgodnie ze specyfikacją producenta. Jakiej odpowiedzi udzieli producent i sprzedawca Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

A ja czekam na pokazowy proces, kiedy producent albo sklep (co to za różnica dla klienta? w państwie prawa wpadłaby brygada do sklepu, pomierzyła ekrany i wzięła wszystkie telewizory do depozytu sądowego) zwróci całą kasę za oddany telewizor albo zaproponuje znaczacy opust.
Tysiące prawników zajmuje się obroną konsumentów, są czasopisma zatrudniające setki dziennikarzy, jesteśmy w Unii i co? Nico!
Czy w związku z tą sprawą Redakcja W24 sporzadzi pismo w imieniu Czytelników W24 i wyśle do wszystkich świętych? Rozrabianie jest najlepszym sposobem na szersze zaistnienie. Patrz Lepper, Sandra, Aneta. A nawet (lekko złośliwi - ci, co nie znają dokładnie o jakich sprawach pisałem - by powiedzieli) Mirnal. Trzeba byłoby zatrudnić prawnika, który raz w tygodniu pisałby list otwarty do producentów jaj, telewizorów itd. Na dole ekranu telestacje pisują przewijające się informacje powołując się na źródła. Byłoby np.
*Wiadomości24: Dziennikarze obywatelscy zażądali wycofania telewizorów z zaniżonymi przekątnymi ekranów.*
albo
*Wiadomości24: Dziennikarze obywatelscy apelują o niekupowanie [łącznie, a nie jak niektórzy Redaktorzy osobno] jajek z cyfrą "3"*.
albo
*Wiadomości24: Dziennikarze obywatelscy żądają od min. Ziobry wyjaśnienia powodu odejścia ich Kolegi, p. Andrzeja Zaranka*.
Notowania W24 zaraz by podskoczyły!

Komentarz został ukrytyrozwiń

jeszcze drobiazg...

miałam kiedyś - dawno dawno - telewizor niemieckiej, mało znanej firmy. wystepował w nim ten sam problem. z tym że producent mówił o tym oficjalnie, zamieszczając info, że ekran ma co prawda 27 cali, ale jest "przysłonięty" umieszczonym dookoła "filtrem", który niestety ucina brzegi obrazu, ale za to chroni oczy :)

i w efekcie nie dość że traciło się dobre 2 cale wielkości monitora - to traciło się je razem z pozostającym pod spodem obrazem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

a ja do znudzenia (ukłon w Twoją stronę - zkamera) będę powtarzać, że sprzedawca nie odpowiada za gwarancję!! tylko za rękojmię - a tak jeszcze dokładniej za zgodność zakupionego towaru z umową. i z tego tytułu konsumentowi / nabywcy przysługują przede wszystkim prawa roszczeń - o obniżenie ceny, wymiane towaru na zgodny z umową, zwrot pieniędzy i inne.

gwarancji udziela producent i to on odpowiada za ewentualny serwis (przy czym chciałabym zauważyć, że z tyt. gwarancji najczęściej NIE przysługuje roszczenie o wymianę towaru na wolny od wad, a jedynie o jego naprawę. wymiany na nasz wniosek producent może dokonać jeśli uzna, że usunięcie wad jest dla niego nieopłacalne)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ ciekawe, ile ma mój telewizor... szok! - zmierzyłam: wg instrukcji 29 cali, a wrzeczywistości 68 cm... - o całe dwa cale mniej!! och, naiwni, naiwni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie też się nie podoba, że autor woli mieszać. Lepiej było oddzielić komentarz autorski od tekstu, np. umieszczając go pod opisem samej sprawy. Lekka forma dobra jest do felietonów. Jednak :))

Do dziennikarstwa śledczego jeszcze bardzo daleko... To dziennikarstwo obywatelskie. Widzę więc piszę!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.07.2007 10:52

Federacja Konsumentów powtarza do znudzenia, że za wciśnięty klientowi towar odpowiada przede wszystkim sprzedawca i nic go nie usprawiedliwia. On musi wypełnić warunki gwarancji i serwisu. Dlatego stwierdza akt kupna sprzedaży własnym podpisem i pieczęcią sklepu. W ten sposób zawiera umowę cywilno - prawną z klientem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

o żadnym dziennikarstwie śledczym mowy nie ma - nie zajmuję się tym gatunkiem:))) O felietonie w tym wypadku również mowy nie ma. Jest to prosty tekst informacyjno-interwencyjny. A napisany lżejszym stylem, bo - od zawsze uważam - jest to forma bardziej strawna do czytania:))
Nie lubie prostego języka informacji, bo jesat on przeraźliwie nudny:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.07.2007 10:38

Ciekawy temat. Jednak nie podoba mi się że pomieszałeś felieton i artykuł śledczy

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ wpisałem gnojków na swoją czarną listę

Komentarz został ukrytyrozwiń

aaaaaabsolutny plus. Pelen profesjonal

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.