Facebook Google+ Twitter

Sprawdź czystość kąpieliska zanim wyjedziesz na wakacje

Alergia, zatrucie lub zakażenie pokarmowe, zatrucie chemikaliami, wysypka - to tylko niektóre z dolegliwości jakie możemy przywieźć z urlopu spędzonego nad wodą. Co zrobić aby uchronić się przed niechcianymi "pamiątkami" z wakacji?

OBEJRZYJ MAPĘ KĄPIELISK

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAPBeztroski czas wakacji w połączeniu z letnimi upałami... To świetny powód do tego, by wolne chwile spędzać nad wodą. Nadmorskie plaże, brzegi rzek, jeziora - tam najchętniej odpoczywamy od miejskiej spiekoty. Nie wolno jednak zapominać o tym, że nawet nie wyjeżdżając na egzotyczne wakacje, możemy przywieźć z urlopu niechcianą chorobę.

Główny Inspektorat Sanitarny postanowił jednak pomóc wszystkim krajowym wczasowiczom w wyborze odpowiedniego miejsca do kąpieli. Co tydzień na stronie www.pis.gov.pl, będą aktualizowane dane na temat czystości polskich kąpielisk, ale uwaga - zamieszczane raporty dotyczą tylko tych oficjalnych akwenów. Ci, którzy chcą korzystać z uroków dzikich plaż czy poczuć chłód wody w jakiejś sadzawce, robią to wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Czy można zaufać dostępnym raportom?

- Oczywiście, że tak - mówi Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - Badania wody prowadzone są bardzo szczegółowo i obejmują 19 różnych czynników, niosących za sobą jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia ludzi. Dotyczą one między innymi aspektów: mikrobiologicznych (określenie bakterii grupy coli, paciorkowców i pałeczek Salmonella) i fizykochemicznych (obecność fosforanów, związków azotu, substancji powierzchniowo czynnych), a w przypadku pogorszenia jakości wody, mogą objąć również obecność enterowirusów, cyjanków i metali ciężkich. Powtarzane są co dwa tygodnie w zbiornikach, które nigdy nie miały problemów z czystością, częściej tam, gdzie już kiedyś występowały jakieś uchybienia.

Jeśli stwierdzone zostaną jakieś nieprawidłowości, wtedy właściciel ma obowiązek zamknięcia danego kąpieliska. Warto także dodać, że inspekcje danych miejsc nie dotyczą wyłącznie stanu czystości wód. Kontrolowany jest także regularny wywóz śmieci (sprawdzane są umowy gwarantujące ich regularne pozbywanie się), czystość i higiena sanitariatów. Niestety jeszcze tylko do decyzji właściciela należy wprowadzenie zakazu palenia czy możliwość przebywania zwierząt na terenie kąpieliska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.