Facebook Google+ Twitter

Sprawdź gdzie warto być w 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia przypada 70. rocznica powstania w getcie warszawskim. Szczegółowy program obchodów został przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich i obejmuje okres od 19 kwietnia do 16 maja. Poniżej prezentujemy wybrane wydarzenia, w których z pewnością warto wziąć udział.

 / Fot. Plakat ze strony getto.waw.plW przeddzień rocznicy, 18 kwietnia o godz. 18 w Fundacji im. prof. Mojżesza Schorra zaprezentowany zostanie reportaż filmowy pt. "Ruta - strażniczka Archiwum Ringelbluma". Dwie godziny później w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się uroczysty koncert w wykonaniu Filharmonii Izraelskiej pod dyrekcją Zubina Mehty, indyjskiego dyrygenta muzyki poważnej. Koncert będzie można obejrzeć na kanale TVP 2 około godziny 22.35.

19 kwietnia o godz. 10 pod pomnikiem Bohaterów Getta, rozpoczną się oficjalne obchody rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. W uroczystości wezmą udział: Prezydent RP Bronisław Komorowski, Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz, przedstawiciele rządu, Sejmu i Senatu RP, przedstawiciele środowisk żydowskich oraz zaproszonych gości - przedstawiciele m.in. Belgradu, Kijowa, Paryża, Rzymu i Wilna. Po uroczystościach pod pomnikiem Bohaterów Getta odbędzie się marsz pod pomnik Umschlagplatz, znajdujący się przy ul. Stawki. W Muzeum Historii Żydów Polskich będzie kontynuowana część oficjalna, w trakcie której zostanie zaprezentowana część Archiwum Ringelbluma - to Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, które zawiera unikalne zbiory dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich. O godzinie 19 w Teatrze Żydowskim odbędzie się spektakl wyreżyserowany przez Szymona Szurmieja, przedstawiający wspomnienia Janusza Korczaka z ostatniej nocy przed Zagładą. O godz. 20 Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na koncert "Bund Band. Tribute to Marek Edelman". To projekt muzyczny zrealizowany przez Wojtka Mazolewskiego. Wstęp na koncert jest bezpłatny, jednak obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. O godz. 21.30 przed budynkiem Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Powstania Warszawskiego w stronę nieba zostaną skierowane dwie instalacje świetle, upamiętniające Powstanie w Getcie Warszawskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.