Facebook Google+ Twitter

Sprawdź, jak kobiety radzą sobie w Sejmie VI kadencji

Wśród posłanek VI kadencji Sejmu najaktywniejszymi okazały się posłanki Platformy Obywatelskiej. To właśnie one przewodzą bowiem sejmowym rankingom w liczbie złożonych interpelacji, jak i ważności funkcji sprawowanych w komisjach.

Gmach Sejmu RP / Fot. Krzysztof BiałoskórskiW związku z podpisaniem przez prezydenta ustawy zwiększającej liczbę kobiet na listach wyborczych, postanowiłem zbadać, na jakie funkcje sejmowe mogą liczyć przyszłe posłanki.

Obecnie w Sejmie zasiadają 83 kobiety. W klubie parlamentarnym Platformy Obywatelskiej są 42 posłanki , w PiS jest ich 30, w SLD 7, w PSL - 1, a w PJN 3. Kobieta jest jednym z wicemarszałków Sejmu. Dwie sprawują funkcje przewodniczącej klubu parlamentarnego, dwie kolejne są wiceprzewodniczącymi.

Parlamentarzyści zapewniają: na listach wyborczych będzie więcej kobiet

Trochę gorzej sytuacja wygląda w komisjach sejmowych. W 26 komisjach stałych są tylko dwie przewodniczące: w komisjach kultury fizycznej, sportu i turystyki, gdzie funkcję przewodniczącej sprawuje posłanka Elżbieta Jakubiak z PJN, oraz w komisji kultury i środków przekazu, w której przewodniczącą jest Katarzyna Śledzińska-Katarasińska. Aż 17 posłanek sprawuje funkcję zastępcy przewodniczącego komisji. Największą reprezentację mają tu posłanki Platformy Obywatelskiej, tuż za nimi klasyfikują się posłanki Prawa i Sprawiedliwości. Warto dodać, że w komisji polityki społecznej i rodziny kobiety zdecydowanie przeważają liczbowo nad mężczyznami.

Klub parlamentarny PO również najczęściej delegował kobietę do roli posła sprawozdawcy (16). Zdecydowanie dalej plasuje się tu PiS (3). SLD posłankę sprawozdawcę delegowała zaledwie raz.

Posłanki PO przewodzą również w rankingu liczby złożonych interpelacji. Jak wyliczyłem, posłanki PO złożyły razem 22 interpelacje. Na drugim miejscu znalazły się posłanki PiS z 11 interpelacjami, trzecie miejsce należy do pań związanych z PJN. Te ostatnie złożyły w sumie 3 interpelacje.

Wniosek z tego prosty - panie, którym marzą się ważne funkcje sejmowe, rekomendujemy wyborczy start z listy Platformy Obywatelskiej lub PJN.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ja
  • ja
  • 08.03.2011 19:21

No proszę, a tak jesteśmy niedoceniane:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.