Facebook Google+ Twitter

Sprawdź, jak osiągnąć szczęście

Łatwo stwierdzić, że jesteśmy szczęśliwi lub nie, ale amerykańscy naukowcy postanowili podejść do problemu jak najbardziej poważnie. Oto rezultaty. Przedstawiam 5 z 10 głównych punktów drogi do szczęścia. Co do reszty - może zgadniecie?

Przez ostatnie 70 lat amerykańscy naukowcy ustalili, że poczucie szczęścia może być podstawą badań. Wyniki może nie są zaskakujące, ale potwierdzają to, o czym każdy z nas wie, choć boi się głośno wyartykułować.

I. Pieniądze

Zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Ale kiedy zaspokoją potrzeby związane z urządzeniem wygodnego życia (dom, samochód,ubrania,podróże etc.) to każda następna odłożona złotówka nie przynosi specjalnego zadowolenia. Wystarczy mieć więcej niż nasi sąsiedzi - to w zupełności wystarczy. Dlatego nawet ludzie mieszkający w slamsach dzielą się na biedniejszych i bogatszych, a my jesteśmy szczęśliwi, mogąc spędzić wakacje w krajach, gdzie za naszą pensję czujemy się "panami świata." Dolary kupują status, a status sprawia, iż ludzie czują się szczęśliwi"- mówi Andrew Oswald z Uniwersytetu w Warwick z Coventry. To pozwala wyjaśnić, dlaczego ludzie o wysokim statusie społecznym, lecz o niskich dochodach (naukowcy, aktorzy) mogą czuć się szczęśliwi pomimo relatywnie niskich zarobków.

II. Aspiracje

Naukowiec Alex Michalos, Uniwersytet z British Columbia, Prince George, przetestował 18 tys. studentów z 39 krajów, mierząc ich poziom szczęścia na numerycznej skali. Potem, po kilku latach, zadał im to samo pytanie - jak bardzo czują się szczęśliwi. I co się okazało? Ludzie, którzy mieli zbyt wysokie aspiracje, a osiągnęli dokładnie to samo, co ich rówieśnicy "mało ambitni" postrzegali się jako nieudacznicy. Czyli, im większa była rozbieżność między "chcę" a "mogę" tym większe poczucie porażki. Natomiast ci, którzy metodą małych kroków doszli do celu, czuli się jak najbardziej usatysfakcjonowani.

Wniosek: najpierw myśl o maturze, a nie o doktoracie, o pokoju z kuchnią, a nie willi z basenem. Chociaż z drugiej strony, badania również pokazały, że lista "chcę" nigdy nie ma końca. Jeżeli już mamy wymarzony dom z basenem, chcemy jakuzzi albo jaguara ze złotymi klamkami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.