Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13130 miejsce

Sprawdź, jak płynie twoja krew

  • Źródło: ngo.pl
  • Data dodania: 2006-07-27 12:59

Powtarzające się omdlenia, zawroty głowy, szumy w uszach, czy uczucie ciężkich nóg powinny nas skłonić do wykonania badania USG naczyń krwionośnych żył lub tętnic - w zależności od objawów.

USG żył i tętnic trwa krótko, nie boli i może uratować życie

USG naczyń to nieinwazyjne, bezbolesne badanie, nie wymagające żadnego przygotowania ze strony pacjenta. Jedynie w przypadku USG tętnic i żył jamy brzusznej lekarze zalecają, by pacjent nie jadł nic przed badaniem. Trwa ono od 10 do 30 minut i wykonane w porę, pozwala uniknąć poważnych schorzeń, a nawet uratować życie, ponieważ specjalista, gdy tylko stwierdzi niebezpieczeństwo, natychmiast kieruje pacjenta na operację.

Kto powinien się przebadać?

Organizm przeważnie sam wysyła nam sygnały, których nie powinniśmy lekceważyć, tylko zgłosić się do lekarza po skierowanie na USG naczyń (w placówkach wykonujących badania odpłatnie, skierowanie nie jest potrzebne). Badaniu powinny poddać się osoby, które przeszły poważne zdarzenie neurologiczne np. zawał mózgu. Stwierdzone wcześniej zmiany miażdżycowe też są wskazaniem do regularnych badań USG tętnic domózgowych, ponieważ badanie pozwala lekarzowi w porę dobrać odpowiednie leczenie lub skierować pacjenta na operację.

- USG tętnic domózgowych pozwala określić w procentach stopień zmian miażdżycowych
w tętnicy, a także przepływ krwi przez tętnicę – wyjaśnia dr Monika Wisz, specjalista radiolog z Centrum Medycznego „Promedica” w Rzeszowie. - Jeśli tętnice są zwężone na tyle, że istnieje zagrożenie zawałem mózgu, a więc jest zagrożone życie pacjenta, jest on natychmiast kierowany na operację. Jeśli zmiany miażdżycowe nie są bardzo zaawansowane, lekarz dobiera pacjentowi odpowiednie leki i zaleca zmianę trybu życia, czy sposobu odżywiania, by groźne zmiany się nie pogłębiały.

Objawy takie jak: żylaki, uczucie ciężkich nóg, bóle nóg w spoczynku, czy bóle łydek po przejściu krótkiego, nawet 20-metrowego odcinka, są wskazaniem do wykonania USG żył kończyn dolnych. Inne powtarzające się objawy, które powinny nas zaniepokoić to: bolesne skurcze łydek, drętwienie czy sinienie palców nóg.

Koniecznie palacze i osoby przyjmujące doustnie środki hormonalne

Takiemu badaniu powinni się poddać również nałogowi palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalne środki antykoncepcyjne, ponieważ antykoncepcja hormonalna może powodować tworzenie się zakrzepów w żyłach. Niebezpieczeństwo wzrasta, kiedy oba czynniki – palenie i doustna antykoncepcja występują jednocześnie. Jeśli do tego dodamy jeszcze predyspozycje rodzinne, prawdopodobieństwo powstania zakrzepów jest bardzo wysokie.

Przeciwwskazaniem do USG naczyń są owrzodzenia lub zaawansowane zmiany skórne.

Dorota Rachelska
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Reni
  • Reni
  • 21.08.2012 17:32

USG doppler to naprawdę cenne badanie pod warunkiem że wykonane jest przez odpowiednio doświadczonego lekarza i na dodatek na odpowiedniej klasy sprzęcie. Ja miałam już wykonanych sporo tych badań i polecam Centrum Leczenia Chorób Serca i Naczyń Eskulap w Osielsku koło Bydgoszczy www.eskulap.bydgoszcz.pl/usg_duplex-doppler.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.