Facebook Google+ Twitter

Sprawdź, kto dysponuje Twoimi danymi

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-07-07 14:27

Zaczęła działać elektroniczna platforma komunikacji E-GIODO, która każdemu i z każdego miejsca Polski umożliwia dostęp do jawnego rejestru zbiorów danych osobowych.

Łatwiej będzie nam sprawdzić, czy nasze dane osobowe figurują w bazie jakiejś firmy. Za pośrednictwem platformy można będzie zarejestrować lub zaktualizować zbiory danych. Nie trzeba też będzie wysyłać do tego urzędu tradycyjnych listów.

- Jestem bardzo dumna, że mogę zaprezentować tę platformę. Jej wykonanie wynikało z pewnych obowiązków prawnych nałożonych na nasz urząd - mówiła Ewa Kulesza, ustępujący Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Plarforma umożliwia za pomocą internetu dostęp do tzw. jawnego rejestru zbiorów danych osobowych GIODO. Może to zrobić każdy i z każdego miejsca w kraju. Do tej pory takiego sprawdzenia mogliśmy dokonać jedynie w siedzibie Inspektoratu.

W rejestrze będziemy mogli sprawdzić na przykład czy firma, która wysyła nam ulotki, ma zarejestrowany swój zbiór danych osobowych. Jeśli tak, będziemy mogli się dowiedzieć, jak ten zbiór jest chroniony i jakie dane są w nim przechowywane. W jawnym rejestrze GIODO znajdziemy adres administratora tej firmy i komunikując się z nim będziemy mogli się dowiedzieć, czy w danym zbiorze firmy figurują nasze dane.

Jeśli będziemy mieli wątpliwości lub uwagi, o wszystko za pomocą internetu będziemy mogli spytać Inspektorat.

Platforma ma ułatwić też życie tym wszystkim instytucjom, które muszą rejestrować swoje zbiory danych osobowych. - Każdy administrator będzie mógł zarejestrować zbiór poprzez internet. Wymóg jest jeden - posiadanie podpisu elektronicznego - powiedział Andrzej Kaczmarek, dyrektor departamentu informatyki GIODO.

Łatwiejsze stanie się też samo wypełnianie wniosku o rejestrację, bo wszelkie popełnione w nim błędy wytknie nam komputer. Wypełniony elektronicznie wniosek można też wydrukować i wysłać w sposób tradycyjny.

Tworzenie platformy trwało 2 lata i kosztowało 1,6 mln. zł. Projekt został zrealizowany w większości z pieniędzy Unii Europejskiej. Ze swojego budżetu GIODO dołożył 400 tysięcy złotych.

AR (APP)
fot. mwmedia
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.