Facebook Google+ Twitter

Sprawdzaj tych, których wybrałeś

Masz wrażenie, że w twojej miejscowości nic się nie zmienia od lat? Narzekasz na lokalne władze, a tak naprawdę nie wiesz jak ma na nazwisko twój burmistrz? Akcja społeczna „Masz głos, masz wybór” pomoże Ci sprawdzić, co tak naprawdę robią.

Logo akcji Masz głos - masz wybór / Fot. nnJuż ponad 200 organizacji zgłosiło swój udział w akcji "Masz głos, masz wybór" i postanowiło sprawdzić jak ich lokalny samorząd wywiązuje się z przedwyborczych obietnic. Pomysłodawcami akcji są Fundacja im. Stefana Batorego i Stowarzyszenie Szkoła Liderów, działające na rzecz rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. W 2006 roku rozpoczęły akcję „Masz głos – masz wybór”, zachęcającą obywateli do głosowania w wyborach samorządowych. W 2007 i 2008 roku akcję kontynuowano, promując sprawną komunikację pomiędzy obywatelami a samorządami.

Często władze lokalne są najmniej znajomym dla obywateli organem. Powinno być wręcz odwrotnie, bo to przecież one zajmują się tym, co dotyczy nas na co dzień – bezpieczeństwem w okolicy, tym, czy zorganizowany zostanie jakiś festyn lub koncert, czy dzieci będą miały zapewniony autobus do szkoły i setkami innych spraw.

Znaj swoje prawa


- Akcja ma zmobilizować zwykłych obywateli do korzystania z ich praw. Z praw, o których nie pamiętają - mówi Marek Solon Lipiński, odpowiedzialny za promocję akcji. Uczestnicy, czyli działacze organizacji pozarządowych namawiają obywateli, aby rozliczali władze z tego, co obiecywały przed wyborami. Mimo tego, że każdy obywatel ma prawo do tego, żeby brać udział w sesjach rady gminy, czy miasta, niewielu z nas z tego prawa korzysta. - Tego w Polsce brakuje. Nie korzystamy w pełni ze swoich praw. Wystarczy zrobić ankietę wśród znajomych na temat tego, jak nazywa się ich prezydent, burmistrz czy radny, na którego głosowali. Wielu z nich nie pamięta nawet tego - dodaje Lipiński.

Nie mając kontaktu z władzami, nie możemy w żaden sposób wpłynąć na ich decyzje. A przecież wielu obywateli ma pomysły na pozytywne zmiany w swojej okolicy. Organizatorzy akcji chcieliby, aby prowadzone przez nich działania poskutkowały bardziej świadomymi wyborami do samorządów w 2010 roku.

Zmieniaj teorię w praktykę


- Mam nadzieję, że przyszłe wybory będą bardziej świadome. Nie liczymy na jakiś cud, ale na pewno poprawa nastąpi w gminach, w których prowadzimy akcję. Debaty pomiędzy mieszkańcami a urzędnikami powoli przechodzą tam w nawyk – organizuje się je co roku. Mam nadzieję, że będzie tak nie tylko do przyszłych wyborów, ale także później – dodaje Marek Solon Lipiński.

Co konkretnie można zdziałać w ramach akcji? Przede wszystkim nawiązać kontakt z ludźmi, którzy podejmują decyzje dotyczące naszego codziennego życia. Na przykład? Sprawić, by poprawił się wygląd starówki czy zabytkowych kamienic. Można uzyskać informację o planach samorządów i zgłosić im swoje pomysły.

Wszystko to wygląda bardzo kolorowo. A jak jest w praktyce? - Żeby coś się ruszyło, potrzeba zaangażowania większej liczy osób. Jest to problem małych miasteczek – gdy nic się nie dzieje, ludzie na to narzekają. Gdy coś się ruszy, nie chcą wziąć udziału – mówi Tomasz Zbrzeżny z Fundacji U Siebie w Sokołowie Podlaskim. – Na to, żeby coś się zmieniło w świadomości mieszkańców, potrzeba jeszcze kilku lat.

Patrz na ręce


Przedstawiciele lokalnych władz to ludzie wybrani przez obywateli. Mają wobec nich obowiązki do wypełnienia. Poza tym aktywna działalność wśród obywateli mobilizuje ich do działania. Żaden z samorządowców nie będzie chciał stracić w oczach swoich wyborców, a więc sprawy ważne dla obywateli powinny być tym bardziej ważne dla niego.

Każdy może aktywnie uczestniczyć w życiu swojej lokalnej społeczności. Włączyć się w prowadzenie strony internetowej, czy też jej organizację, jeśli taka nie istnieje. Pisać do lokalnych gazet, angażować się w życie kulturalne, festyny, organizować konkursy lub brać w nich udział. I sprawdzić to, czy Ci których wybraliśmy, zasługują na nasz głos w następnych wyborach.

Spoty promujące akcję można znaleźć pod adresem www.maszglos.pl .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.