Facebook Google+ Twitter

Sprawę Halemby prowadzi syn byłego prezesa Kompanii Węglowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-11 18:20

Mimo, iż fakt prowadzenia procesu przeciwko prezesowi firmy Mard przez syna byłego prezesa Kompanii Węglowej może budzić kontrowersje to skład sędziowski pozostanie niezmieniony. Sprawa dotyczy nieprawidłowości przetargowych na likwidację ściany w Kopalni Halemba.


Kompania Węglowa występuje w niej jako jeden z pokrzywdzonych. Obrońca oskarżonego prezesa Mardu, mecenas Wiesław Honorowicz powiedział, że nie było przesłanek prawnych, na podstawie których można by wnioskować o wyłączenie asesora Klanka z prowadzenia rozprawy.

Mecenas wyjaśniał, że samo pokrewieństwo pana sędziego z osobą sprawującą funkcję w organizacji pracodawców górnictwa nie stanowi podstawy do wyłączenia sędziego.

Przed rudzkim sądem stanęło dzisiaj kolejnych trzech świadków. Zdaniem obrońców, ich zeznania potwierdzają, że przetarg na likwidację ściany w kopalni nie był przetargiem publicznym.

Przetarg na likwidację ściany w Kopalni Halemba, w którym startowały trzy firmy, zdaniem prokuratury był ustawiony. Jedna ze startujących w przetargu firm została odrzucona z braku wymaganych dokumentów. Do dalszego etapu zakwalifikowały się Góreks i Mard.

Śledczy ustalili, że mimo, iż Góreks reprezentował konkurencję to tak naprawdę działał w celu uzyskania zamówienia przez Mard.

Szefowa Góreksu, Ewa K. została już skazana na dziewięć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz grzywnę za poświadczenie nieprawdy w dokumentach przetargowych.

Wygrany przez Mard przetarg umożliwił firmie prowadzenie prac w trakcie których doszło do tragicznego wypadku w Kopalni Halemba w listopadzie 2006 roku. Zginęło wówczas 23 górników.

Sprawa przetargu w Halembie to jeden z wątków śledztwa, prowadzonego przez gliwicką prokuraturę.
W dalszym ciągu toczy się zasadnicza część postępowania, dotycząca tragedii w tej kopalni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.