Facebook Google+ Twitter

Sprawić, aby niemożliwe stało się możliwym

- Środki pozyskane przez fundację przeznaczane są na rzeczywiste, najważniejsze potrzeby podopiecznych. Iskierka kupuje leki i sprzęt medyczny niezbędne dla ratowania zdrowia lub życia dzieci, uruchamia także subkonta na których gromadzone są środki na dofinansowanie kosztów leczenia i rehabilitacji. - mówi Mariola Mnich, asystentką Dyrektora Biura Fundacji Iskierka.

 / Fot. materiały promocyjne fundacjiKiedy i z czyjej inicjatywy powstała Fundacja ISKIERKA ?
Zaczęło się od choroby dziecka obecnej Pani Prezes Jolanty Czernickiej-Siweckiej. W 2003 roku postawiono diagnozę "białaczka". Miesiące spędzone w klinice, strach, lęk, bunt o każdy dzień i chwila, w której podjęła decyzję, że trzeba walczyć. Wymyśliła mu specjalny program bazujący na pozytywnym nastawieniu do własnej choroby i zamianie leczenia w rodzaj zabawy. Wyobrażał sobie, na przykład, że jest generałem a jego krwinki czerwone są żołnierzami. Musi ich mieć jak najwięcej żeby pokonać wroga. Gdy miał dobre wyniki, wybierali się np. na weekend w góry, aby nabrać dystansu, siły i motywacji na kolejne etapy leczenia. Pojawiały się pierwsze rezultaty, nadzieja i jeszcze większa siła do walki. Bardzo długie rozmowy z synem, wymiana doświadczeń z innymi rodzicami, personelem medycznym oraz innymi dziećmi sprawiły, że zaczął rodzić się pomysł, aby w podobny sposób pomagać innym. Od początku 2005 roku na Oddziale Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Zabrzu zaczęły się dziać niesamowite rzeczy. Rok wspólnych przedsięwzięć, czasem pozornie niemożliwych do zrealizowania, angażujących dzieci, rodziców, wolontariuszy i inne środowiska zaowocował powołaniem w 2006 roku Fundacji Iskierka. Dziś Fundacja Iskierka to organizacja pozarządowa działająca na rzecz dzieci z chorobą nowotworową z trzech śląskich ośrodków: Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zabrzu, Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach oraz Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr E. Hankego w Chorzowie a także realizująca projekty ogólnopolskie.

Jak konkretnie pomagacie Państwo chorym dzieciom i ich rodzinom?
Środki pozyskane przez fundację przeznaczane są na rzeczywiste, najważniejsze potrzeby podopiecznych. Iskierka kupuje leki i sprzęt medyczny niezbędne dla ratowania zdrowia lub życia dzieci, uruchamia także subkonta na których gromadzone są środki na dofinansowanie kosztów leczenia i rehabilitacji. Fundacja wyremontowała i doposażyła już cztery dziecięce oddziały szpitalne na Śląsku. Finansuje także ogólnopolskie badania naukowe w zakresie skuteczniejszej diagnostyki w dziedzinie hematologii i onkologii dziecięcej oraz prowadzi szkolenia dla personelu medycznego z zakresu komunikacji z małym pacjentem i rozwiązywania problemów pojawiających się w długotrwałym procesie leczenia onkologicznego. Rodziny mogą także korzystać z pomocy doświadczonego psychologa czy grupy wsparcia, zarówno w trakcie leczenia jak i po stracie dziecka. / Fot. materiały promocujne fundacji

Fundacja Iskierka otwarcie pokazuje, jak pomagają przekazywane jej pieniądze, poprzez publiczną publikację sprawozdań finansowych i merytorycznych a także dbając o transparentność działań.

W walce z chorobą, optymizm i pozytywne nastawienie są równie ważnym elementem terapii, jak drogie lekarstwa. Dlatego fundacja pomaga „oswoić” chorobę oraz łamie stereotypy pokazując, jak niemożliwe staje się możliwym. Spełnia marzenia dzieci, organizuje aktywny wypoczynek połączony z atrakcyjnymi formami rehabilitacji ruchowej, takimi jak hipoterapia, wspinaczka górska, żeglarstwo czy dogoterapia. Podopieczni Iskierki reprezentowali także Polskę na Międzynarodowych Igrzyskach Zwycięzców w Moskwie i zdobyli aż 13 medali w różnych dyscyplinach sportowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Alicja G-R
  • Alicja G-R
  • 30.03.2011 10:42

Jak najbardziej popieram takie Fundacje- Fundację Iskierka znam od jakiegoś czasu i wiele o niej słyszałam. Super Irenko, że nagłaśniasz i poruszasz tak ważne, poważne i smutne sprawy jak w tym przypadku choroby dzieci, pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
maria jaroszewicz
  • maria jaroszewicz
  • 27.03.2011 17:05

Tak, fundacje powinne pomagac' finansowo chorym w leczeniu, rehabilitacji.............

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.