Facebook Google+ Twitter

Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata już w Polsce

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-24 16:33

Na warszawskim Okęciu przywitano polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy brali udział w uroczystościach Dnia Pamięci Holocaustu w Stanach Zjednoczonych.

We wczorajszej, głównej uroczystości odbywającej się na Kapitolu z udziałem prezydenta Baracka Obamy brała udział piątka Polaków. Jedną z nich była Anna Bando. Wspomina, że była dumna z tego, że Żydzi mieszkający w USA pamiętają o Polakach, którzy starali się ocalić Żydów. Dodaje, że szczególnie, ci którzy wyjechali z Polski płakali, ściskali i całowali całą polską piątkę.

Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata Anna Bando ma nadzieję, że dzięki takim uroczystościom zanikać będzie stereotyp Polaka - antysemity i nie będą pojawiać się już stwierdzenia o "polskich obozach koncentracyjnych". Nie kryje oburzenia z powodu takich incydentów. Dodaje, że prosiła Żydów mieszkających w USA, żeby dawali świadectwo prawdzie i walczyli z tym kłamstwem.

Podczas wczorajszej uroczystości w Kongresie Stanów Zjednoczonych, Barack Obama oddał hołd ofiarom Holocaustu. Amerykański prezydent wyraził też szacunek dla grupy polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Przedstawiciele MSZ oraz Kancelarii Prezydenta, którzy towarzyszyli piątce polskich „sprawiedliwych" w Waszyngtonie, liczą, że ich obecność na uroczystości w Kongresie pomoże przekonać Amerykanów, że Polacy ratowali Żydów podczas II Wojny Światowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.