Facebook Google+ Twitter

Sprawiedliwość dziejowa

Dzisiaj oglądając TV – INFO na pasku przeczytałem: Dzisiaj upływa termin, w którym komornik nakazał rodzinie Moskalików z Nart opuścić dom, odzyskany wyrokiem sądu przez Agnes Trawny – dawną właścicielkę z Niemiec.

Tekst dotyczący opuszczenia, przez Moskalików domu przyznanego Niemce, w Polskiej Telegazecie. / Fot. Tadeusz ŚledziewskiWojna! Wojna! Wojna! Hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę! – Takimi słowami i trwogą witali Polacy Wrzesień – roku pamiętnego. A już siedemnastego września tegoż roku, na Polskę napadł – łamiąc układ o nieagresji – ZSRR, nasz wschodni sąsiad. Polska została wzięta w dwa ognie – ognie, które podpaliły cały świat.

W wyniku tej wojny utraciło życie 72707700 ludzi, w tym Polska 5600000 swoich obywateli różnej narodowości. Nie wiem, czy popełnię błąd, jeśli powiem, że nie było polskiej rodziny, z której by wszyscy wojnę przeżyli.

Gdyby to była zwykła wojna, to można byłoby ją „wkalkulować” w zachowanie ludzkości. Jednak to nie była zwykła wojna. To było zamierzone działanie zbrojne podjęte w celu wyniszczenia innych ras i zawłaszczenie świata przez rasę germańską. Na podbitych terenach zakładano obozy koncentracyjne, a w każdym z nich składano ofiary całopalne dla niemieckiego bóstwa zwanego „Deutschland, Deutschland über alles”. Choć niemiecki Minotaur był tworem ideologicznym, jednak ofiary jemu składane miały wymiar materialny, fizyczny, cielesny – czujące ból i cierpienie. – On jednak pozbawiony był ludzkich uczuć. Był nieczuły na ludzki ból.

Trzeba tu zaznaczyć, że niemiecka idea znalazła zwolenników, nie tylko w Europie, ale i w Azji. Mało brakowało aby niemiecki potwór opanował cały świat. Jednak świat wziął się w garść i tą garścią zaciśniętą w pięść rozgromił w końcu potęgę niemieckiego Minotaura. Czy „potwór” także poniósł śmierć?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

3412
  • 3412
  • 10.07.2011 20:50

"Koszty utrzymania i remontów- ALE NIKT PRZECIEŻ nie płacił czynszów. "
Jak to nie płacił?! Za darmo się mieszkało????
Mieszkaliśmy w kamienicy pożydowskiej, w wielkim mieszkaniu, którego czynsz przerastał możliwości jednej rodziny, więc mieszkanie zajmowały 3 rodziny. Po 60 latach mieszkający w Stanach właściciel przypomniał sobie o swej kamienicy i wszystkich mieszkańców wyrzucił na bruk.
Co przez 60 lat sam zrobił dla utrzymania kamienicy?
Problem przedstawiony przez pana Tadeusza Śledziewskiego dotyczy tylko domów poniemieckich.

Komentarz został ukrytyrozwiń
3195
  • 3195
  • 10.07.2011 20:32

Koszty utrzymania i remontów- ALE NIKT PRZECIEŻ nie płacił czynszów. NIKT nie płacił za użytkowanie. Koszty utrzymania to koszty użytkowania. CzyŻ nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle winnych nie ma. Ale ja zwróciłem uwagę na koszty poniesione na utrzymanie domostwa w stanie użyteczności i gruntu w kulturze rolnej. Niezamieszkały dom by się do tej pory rozpadł, a grunt zarósł by dziką roślinnością, drzewami i krzewami. Ponadto Polacy musieli płacić podatki od używanego majątku. Dlaczego to nasz "polski, niezawisły sąd" nie uwzględnił tego przy wydawaniu wyroku?.
Wspominałem, że Polsce za otrzymane tereny zachodnie odebrano tereny wschodnie. Więc wszyscy Niemcy powinni opuścić te tereny, tak jak to musieli zrobić Polacy. Czy Polacy mogą dochodzić swoich praw do pozostawionej ziemi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo podoba mi sie działanie prawnika reprezentującego lokatorów, którzy wcześniej dobrowolnie opuścili ten dom (zajmowali druga jego część).
Otóż obecnie wytoczył p.Agnes Trawny sprawę o odszkodowanie za koszty utrzymywania i remontowania domu za okres od wyjazdu p.Trawny do dnia dzisiejszego.

Myślę, że to dobra droga i państwo polskie również powinno się właczyć do takich sporów żąqdając wysokich odszkodowań za koszty zarządzania takimi domami za czas gdy były w zarządzie komunalnym. To by ostudziło zapędy cwanych emigrantów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

p.Romanie,
Przede wszystkim każdy obecny właściciel winien zadbać o to, czy posiada wszystkie dokumenty potwierdzające własność i czy są odpowiednie wpisy w księgach wieczystych.
Nie trzeba do tego żadnych specjalnych ustaw.
Poza tym trzeba pamiętać, że samo zamieszkiwanie i zameldowanie nie daje żadnych praw własności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znalazłam w tej sprawie obszerne wyjasnienie w Gazecie Prawnej:

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/474801,samorzady_moga_skutecznie_bronic_sie_przed_roszczeniami_przesiedlencow.html

Tekst jest długi i fachowy, ale krótkie fragmenty tyczące poruszonej w tekście pana Tadeusza sprawy przytaczam:

"W jaki sposób należy bronić się przed roszczeniami „późnych przesiedleńców”?

...Ochrona przed roszczeniami „późnych przesiedleńców” winna polegać przede wszystkim na uporządkowaniu stanu prawnego nieruchomości poniemieckich. W tej materii jednak przede wszystkim należy rozważyć możliwość zasiedzenia nieruchomości poniemieckiej."...


W jaki sposób należy bronić się przed roszczeniami „późnych przesiedleńców”?

...Ochrona przed roszczeniami „późnych przesiedleńców” winna polegać przede wszystkim na uporządkowaniu stanu prawnego nieruchomości poniemieckich. W tej materii jednak przede wszystkim należy rozważyć możliwość zasiedzenia nieruchomości poniemieckiej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Użyłam skrótu myślowego, szanowna Pani, ponieważ roszczenia Niemców dotyczą, jak by nie było, majątków pozostawionych chyba na tych terenach. Celowo używam określenia "roszczenia", ponieważ przykładowo pani Agnieszka Trawny wystapiła z roszczeniem do polskiego sądu o odzyskanie swojego domu, mimo iż go pozostawiła na pastwę losu - wyjeżdżając do Niemiec.

Panie Wojciechu! Nie do Niemców mam żal, że próbują odzyskać swoje majątki, ale do naszego, ojczystego bałaganiarstwa, którego żniwo po komunie można zbierać tu i ówdzie pełnymi garściami. Sęk polega, w moim przekonaniu, na tym, by takie przypadki jak ten z rodziną wywalaną z mieszkania decyzją sądu nigdy już nie miał miejsca. Ale skoro jest bałagan w księgach wieczystych - takich "roszczeń" może być setki, a nawet tysiące. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlińska
  • elaszychlińska
  • 10.07.2011 18:06

Pani Trawny Agnieszka wyjechała[ na ówczesne czasy uciekła] za chlebem w latach 70- tych [ POLKA], zostawiła majątek o który się upomniała. Nie ma to nic wspólnego z czasami powojennymi. PISZĄ NA TYM FORUM OSOBY ,KTÓRE RÓWNIEŻ WYEMIGROWAŁY - Pani Ewo , myli pani pojęcia i wprowadza czytelnika w błąd. Do ziem tzw odzyskanych wg traktatu nie ma prawa nikt się upominać. Czy nasi potomkowie ruszą na Lwów? - nie ,dostali rekompensatę. Niemcy przegrali wojnę i nie mają żadnych praw do roszczeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można w tej chwili kierować złość wobec Niemców, bazując na całokształcie historycznym, ale w tej konkretnej sprawie najwięcej zła dokonał KOMUNIZM i jego biurokratyczny bałagan. W swoim zadufaniu, a może głupocie komunistyczni włodarze miast i wsi lekceważyli formalną stronę powojennych przekształceń, w tym również spraw mienia pozostawionego przez emigrantów z lat 70-tych. Gdyby na bieżąco dokonywane były stosowane zmiany w księgach wieczystych to NIKT nie mógłby potem żądać zwrotu nieruchomości,mieszkań i domów (Bo księga wieczysta jest rejestrem publicznym przedstawiającym stan prawny nieruchomości).
Skoro jednak tego nie zrobiono, to poprzedni właściciele , którzy wyemigrowali nadal tam figurują. Sąd na bazie obecnych przepisów nie mógł podjąć innej decyzji.

Mieszkam w poniemieckim mieście, w poniemieckiej kamienicy i sąsiedzi tworzący naszą wspólnotę mają zaktualizowane księgi wieczyste, figurują w nich jako właściciele.Czyli są miasta i urzędy, które potrafiły prawidłowo zadbać o polskie interesy, a nowi właściciele pilnowali, by ich prawa własności zostały prawidłowo zarejestrowane.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kamiński
  • Roman Kamiński
  • 10.07.2011 17:55

W Polsce jest prawo niedoskonałe .To musi sie zmienić !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.