Facebook Google+ Twitter

Sprawność techniczna komputera, jak ją polepszyć?

Dbajmy o to żeby nasz komputer współpracował z nami. Kiedy zaczyna "mulić", rodzi w nas stres, a przygoda z nim ma być relaksacyjna. Czy trzeba wiele, żeby taki stan osiągnąć?

Jedna z pracowni komputerowych w Zespole Szkół w Nowogardzie przy ul. Boh. W-wy. W soboty mają tutaj zajęcia szkoły wieczorowe i kursanci. Dobrze przemyślana i zorganizowana edukacja. / Fot. Piotr WierzbickiOt, dajmy na przykład wydolność organizmu ludzkiego. Siedzimy przed monitorem, gapimy się weń i nic nam nie wychodzi. Skoro się gapimy i w zależności od tego jaka reakcja zachodzi w mózgu, przyciskamy odpowiednie przyciski na klawiaturze. Czy szybkość i sprawność reakcji komputera ma wpływ na jakość naszego twórczego myślenia i realizacji zamierzeń? Jasne że ma!

Dlatego tak jak przed wielkimi świętami porządkujemy domy, mieszkania i wnętrza własnych organizmów, tak samo w celu utrzymywania sprawności sprzętu komputerowego należy wykonywać okresowe "sprzątanie" z niepotrzebnych śmieci i porządkowanie.
Sprawny i nie mulący się komputer powoduje że nasza praca jest efektywna, miła i zadowalająca a w konsekwencji jakość tworzonego materiału wpływa na ogólny poziom artykułów w "W24".

Raz w miesiącu dokonujemy porządkowania plików w komputerze.

Pracownia komputerowa przy Zespole Szkół w Nowogardzie, przy ul. Boh. W-wy. / Fot. Piotr WierzbickiProcedura porządkowania plików w komputerze. Naciskamy "myszą" klawisz na pulpicie "Start". Następnie otwieramy "Wszystkie programy". Z programów wybieramy "Akcesoria" a tam przechodzimy do "Narzędzi systemowych". Tam klikamy na "Defragmentator dysków". Otwiera się program na którym wyszczególnione są dyski komputera z określeniem systemu, pojemności, wolnego miejsca na dysku i procentowej zawartości wolnego miejsca. Schodzenie poniżej 15 proc. wolnego miejsca na dysku może powodować zakłócenia w funkcjonowaniu komputera a w końcu jego uszkodzenie. Przy zbyt małej przestrzeni wolnego miejsca, należy część plików przenieść na inny dysk. Najlepiej przenieść przy pomocy osoby która się na tym zna.

Defragmentacja - porządkowanie plików w komputerze

Lewym przyciskiem "myszy" zaznaczamy dysk np.: "(C)" i klikamy przycisk "Defragmentuj". Po zakończonej defragmentacji klikamy na "Wyświetl raport" a następnie jeszcze raz powtórzyć defragmentację tego samego dysku. Po zakończonej operacji przechodzimy do defragmentowania następnych dysków. Po uporządkowaniu wszystkich dysków, powracamy do tego tematu za miesiąc. Muszę tutaj podkreślić, że jeżeli jakiś użytkownik komputera tego nie wykonuje, to za pierwszym razem należy defragmentację wykonać trzy a nawet więcej razy. Natomiast przeładowany zajętą pamięcią i nie uporządkowany, wymaga obsługi fachowej. A więc im szybciej sami to zrobimy, nie narazimy naszego portfela na straty.

Cytuję reportera "W24" Ryszarda Jana Zagórskiego: "Z defragmentacją dysków komputera jest tak jak z piwnicą pełną bałaganu. Kiedy uporządkuje się wszystkie słoiki i posortuje według sortymentu przetworów, nie ma problemu z ich odszukaniem. Odszukiwanie jest sprawniejsze. W przypadku komputera nie ma wielkich przeciążeń."

Wyrzucanie "śmieci" z komputera

Do "Kosza" w komputerze wyrzucane są niepotrzebne elementy celowo przez użytkownika. Kosz można ustawić tak że samoczynnie się opróżnia. Jednak bezpieczne jest ustawienie na ręczne okresowe opróżnianie kosza. A to z uwagi na to że wykonując pomyłkę możemy chciany plik bezpowrotnie utracić. Komputer, dokonując różnych operacji w czasie procesu przetwarzania i przesyłania danych lub na skutek omyłkowych kliknięć przez użytkownika gromadzi zbędne materiały, zwane śmieciami. Na tworzenie i gromadzenie się tych zanieczyszczeń nie mamy wpływu. Mamy jednak wpływ na to że po okresowej defragmentacji dysków komputerowych, wyrzucamy te śmieci z komputera przy pomocy odpowiedniego programu.

Usuwanie śmieci.

Włączamy program "CCleaner". Po otwarciu tego programu kliknij na przycisk: "Uruchom Cleaner". Po zakończonej operacji zamknąć program. Czynność tą wykonywać raz w miesiącu po defragmentacji dysków komputera.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

JA
  • JA
  • 08.10.2010 06:50

To nawet nie jeden 1% tego co można zrobić - piękny artykuł o niczym

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwaga. Jeżeli komputer "Windows" jest nowszej generacji powyżej typu "XP lub "Linux", defragmentator działa samoczynnie i nie trzeba sterować ręcznie. Jest samoczynny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak wykona się po kolei jak napisane, nie ma żadnego problemu. Po kilkukrotnym wykonaniu działania zostaje w pamięci. szczególnie ważne to jest przy komputerach o małej pojemności pamięci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prosto i jasno :)
5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe uwagi...ale jeszcze trzeba mieć odwagę aby samemu robić te defragmentacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.