Facebook Google+ Twitter

Sprawozdanie z Przeglądu piosenek Nohavicy "Trzy świnki"

Przegląd Piosenek Dziecięcych i Młodzieżowych Jaromira Nohavicy pod nazwą „Trzy świnki” odbył się w sobotę 4 czerwca 2011 roku w auli III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

Wbrew tytułowi impreza miała charakter międzypokoleniowy. Licznie wzięły w niej udział nie tylko dzieci, ale także młodzież oraz zawodowi śpiewacy. Popularyzacja twórczości Jaromira Nohavicy, odkrywanie talentów muzycznych oraz wdrażanie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w kulturze muzycznej to cele, które przyświecały organizatorom.
Koncert zainaugurowało zbiorowe wykonanie piosenki „Trzy świnki” (Tři Čuníci) Jaromira Nohavicy. Była ona motywem przewodnim odśpiewanym, ze zdwojonym zapałem, także na zakończenie imprezy.
Przegląd uświetniły dwie gwiazdy dwóch różnych nurtów muzycznych, co nadało wydarzeniu wielorakiego charakteru: operowego, folkowego, a nawet popowego. Pierwszą z nich była Longina Kozikowska, śpiewaczka Teatru Muzycznego w Gdyni i doświadczona nauczycielka śpiewu w średniej szkole muzycznej we Wrzeszczu. Zaśpiewała ona a cappella piosenkę „Wołamy słoneczko”( Voláme sluníčko), we Wykonaniu wtórował chór dzieci i publiczności. Drugą gwiazdą była wokalistka Weronika Korthals, uczestniczka telewizyjnych programów muzycznych „Szansa na sukces” i „Bitwa na głosy” (jako reprezentantka Gdyni). W swojej karierze Weronika Korthals występowała także w koncercie debiuty Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Na scenie III LO zaśpiewała z wdziękiem i swadą „Juhasa” (Hlídač krav) Jaromira Nohavicy oraz dwie piosenki kaszubskie ze swojego repertuaru. Wokalistka rozgrzała licznie zgromadzoną publiczność. Po jej występie mogła nastąpić rywalizacja młodych talentów. Tych, którzy o śpiewaczej karierze dopiero marzą.

Jako pierwsi wystąpili uczniowie klas I, II i III Prywatnej Szkoły Muzycznej Redzie Trzy grupy dzieci wykonały po dwie dziecięce piosenki Mistrza: „Kozła” (Kozel) i „Krecie metro” (Metro pro krty) , „Zajączki” (Zajici) i „Karpia” (Kapr) oraz „Kołysankę”(Ukolebavka) i „Samuraja” (Orangutan). Wszystkie piosenki z płyty „Trzy świnki” śpiewane były w twórczych, radosnych i dopasowanych do dziecięcej percepcji przekładach Marii Tomaszewskiej, pełnego pasji twórczej pedagoga muzycznego z Gdyni, a także w jej aranżacjach.
Młodzież reprezentowały m.in. dwie uczennice z Gimnazjum nr 2 w Żukowie: Karolina Morawska i Julia Biczkowska. Zaśpiewały one piosenkę, którą można interpretować jako credo czeskiego barda: „Dokąd się śpiewa/ Jeszcze się żyje i gra”/ „dokud se zpívá ještě se neumřelo” oraz utwór „Niczym jeleń”. (Jako jelen když vodu chce pít)
Na zakończenie przeglądu wystąpiła Kasia Bierecka, uczennica Liceum Katolickiego w Gdyni. Na gitarze elektrycznej akompaniował jej kolega z klasy, Kuba Kozak. Niezwykle przejmująco wykonali oni „Dance macabre”, piosenkę dedykowaną przez Jaromira Nohavicę Leonardowi Cohenowi, oraz bardzo pogodną, aczkolwiek niepozbawioną refleksji na temat naszych codziennych zmagań piosenkę „Na stacji Jerzego z Podebrad”. (Stanice Jiřího z Poděbrad).
Pogram koncertu był różnorodny i dawał, mamy nadzieję, małą próbkę różnorodności twórczej czeskiego barda: jego niepowtarzalnego poczucia humoru i niekiedy lirycznego, niekiedy zaś tragicznego oglądu rzeczywistości. Atmosfera na widowni była gorąca, wielu z nas śpiewało pieśni Nohavicy wraz z uczestnikami, inni dopiero się ich uczyli. Wszyscy uczestnicy wyrazili gotowość wzięcia udziału w kolejnych edycjach Przeglądu Piosenek Jaromira Nohavicy, który organizatorzy – Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Jaromira Nohavicy „Kometa”,rozwarzają zorganizować w przyszłym roku szkolnym. Pierwsze koty za płoty...

Maria Tomaszewska i Anna Malcer-Zakarzacka

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.