Facebook Google+ Twitter

Sprawy sędziów, którym prezydent odmówił nominacji przed NSA

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-14 15:31

Przed Naczelnym Sądem Administracyjnym rozpoczęły się sprawy kilku sędziów podważających decyzję prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Chodzi o odmówienie im nominacji na stanowiska sędziowskie. NSA zapowiedział, że 28 października zadecyduje, czy skasować decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wcześniej skargi sędziów sądów rejonowych i asesorów zostały odrzucone właśnie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. W orzeczeniu argumentowano, że Prezydent Polski nie jest organem administracji publicznej i sprawa ta nie może być rozpatrywana w sądach administracyjnych.

Z taką logiką nie zgadzają się sędziowie podważający decyzję prezydenta. Jeden z ich pełnomocników adwokat Marcin Ciemiński przyznaje, że w sprawie jest bardzo dużo otwartych pytań. Według niego możliwe, że prezydent naruszył konstytucję nie powołując sędziów przedstawionych mu przez Krajową Radę Sądownictwa. Ciemiński dodał, że nawet jeśli prezydent miał do tego prawo, nie podał uzasadnienia, a procedura w tym przypadku nie jest określona.

Adwokat podkreślił, że największe nadzieje pokłada w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który zdecydował się rozpatrzyć skargę sędziów. Ciemiński przyznał, że sprawy przed sądami administracyjnymi zostały założone z powodu ostrożności procesowej.

W sierpniu 2007 roku Prezydent RP odmówił nominacji łącznie dziewięciu sędziom. Chodzi o czterech sędziów sądów rejonowych starających się o stanowisko w sądzie okręgowym i pięciu asesorom, którzy starali się o pracę w sądach rejonowych.

Wcześniej wszyscy kandydaci zostali pozytywnie zaopiniowani przez Krajową Radę Sądownictwa. Kancelaria Prezydenta nie określiła powodów odmowy nominacji, tłumacząc że nie przewidują tego przepisy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.