Facebook Google+ Twitter

Spreparowane SMS-y mogą zawieszać nasze telefony

Niemieccy badacze udowodnili, że telefony komórkowe można zablokować odpowiednio spreparowaną wiadomością SMS. Zawiesza ona działanie telefonu i nie da się tego odwrócić.

 / Fot. Fot. Jorge Barrios, Wikipedia CommonsPrezentacja odkrycia odbyła się w Berlinie podczas 27 Kongresu Chaosu Komunikacyjnego. Jest to doroczna konferencja organizowana przez niemiecki Klub Komputerowego Chaosu. Badacze, dzięki specjalnemu oprogramowaniu, stworzyli własną sieć komórkową, pozwoliło to na uzyskanie dostępu do funkcji, do tej pory dostępnych tylko dla operatorów.

Później przeprowadzili oni tzw. fuzzing, który polega na wysyłaniu wiadomości nie mieszczących się w specyfikacji kanału, czyli po prostu błędnych.

Wiele telefonów nie jest w stanie sobie poradzić z takimi komunikatami i zawiesza się. Nie informują przy tym sieci o odebraniu wiadomości przez co po zresetowaniu telefonu sytuacja się powtarza. Poradzić sobie z problemem nie są w stanie m.in. Sony Ericsson w800, Motorola RAZR i ROKR, czy LG320.

Podobna sytuacja występowała w oprogramowaniu komputerowym, gdy okazało się, że wiele systemów operacyjnych nie jest odpornych na błędne komunikaty sieciowe.

W przypadku telefonów komórkowych istnieją dwie linie obrony. Kod wirusa ciężko zawrzeć jest w 160 bajtach, ale jeśli się to uda operatorzy błędne wiadomości będą mogli odfiltrować w łatwy sposób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To cymes biznes,profesjonalista informatyk to pisze.
Na dawne kręcone korbką nie miano wirusów,chyba uruchomię go leży na strychu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.