Facebook Google+ Twitter

Spreparowane zwłoki na wystawie w stołecznym centrum handlowym

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-02-19 09:17

Obdarte ze skóry ludzkie zwłoki utrwalone w grymasie bólu lub zdziwienia, płody ludzkie zamknięte w słoikach, a pod nogami jelito grube - wystawa z takimi eksponatami pt. "Bodies The Exhibition" przyjechała do Warszawy.

Jej autorem jest amerykański profesor anatomii Roy Glover, naśladowca Gunthera von Hagensa tzw. Doktora Śmierć, który kilka lat temu w woj. lubuskim chciał otworzyć fabrykę preparowania ludzkich zwłok. Odrażającą wystawę od soboty będzie można oglądać w centrum handlowym Blue City. Czynna będzie aż do lipca. Wstęp na nią będą miały także dzieci. Organizatorzy wystawy utrzymują ją jednak w tajemnicy. Informacji o niej próżno szukać na stronie internetowej Blue City. Małgorzata Maier, rzecznik centrum handlowego, tłumaczy, że organizatorzy zastrzegli sobie, żeby przed pokazem prasowym, który odbędzie się dziś o godz. 11, nie informować opinii publicznej o tym wydarzeniu. Ale bilety można kupić w stołecznych bileteriach. Wczoraj darmowe wejściówki rozdawano również pracownikom centrum handlowego.

 / Fot. materiały prasowe- W tej wystawie nie ma nic bulwersującego - twierdzi Małgorzata Maier, która już widziała eksponaty. - Zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Ludzie, których ciała są na wystawie, podarowali je dobrowolnie na cele nauki i zgodzili się na ich preparowanie. Dlatego, moim zdaniem, nie ma w niej nic strasznego. Maier twierdzi, że na wystawie można się dowiedzieć wielu ciekawych informacji o ludzkim organizmie, np. zobaczyć płuca palacza, jak wygląda rak i co robi z wnętrzem człowieka alkohol. Na końcu sali z płucami palacze, którzy odwiedzą wystawę, będą mogli wrzucić paczkę papierosów. Udostępniliśmy powierzchnię tylko ze względów edukacyjnych - tłumaczy rzeczniczka centrum. - Zachęcił nas międzynarodowy sukces. Na całym świecie wystawę widziało już ponad 11 milionów osób.

Przed Warszawą wystawa pokazywana była m.in. w Pradze i Budapeszcie. Jej schemat za każdym razem jest identyczny. Ustawione w kolejności szkielety obrastają w elementy ludzkiej anatomii. Dochodzą do nich kolejno: układ nerwowy, mięśnie, układ krążenia, układ trawienny, oddechowy i wydalniczy. Na koniec ciało wzbogacane jest o układ rozrodczy. Ciała są prawdziwe. Jak zarzekają się organizatorzy - wszystkie pozyskane są za zgodą zmarłych. Zwłoki są na stałe zakonserwowane metodą tzw. ugumowienia. Wodę i tłuszcz zastąpiono acetonem i masami plastycznymi (m.in. gumą silikonową, poliestrami i żywicą epoksydową).

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.