87649 miejsce

Sprinty narciarskie w Soczi bez Kowalczyk, Jaśkowiec i Staręgi!

Pod nieobecność kontuzjowanej Justyny Kowalczyk, polscy kibice biegów narciarskich we wtorek mieli dopingować Sylwię Jaśkowiec i Macieja Staręgę. Niestety, biało-czerwoni faworyci nawet do półfinału, zaliczyli w kwalifikacjach upadek!

Zmagania w sprintach są drugimi konkurencjami w biegach narciarskich kobiet i mężczyzn podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w rosyjskim kurorcie Soczi. Na liście startowej znalazły się nazwiska sześćdziesięciu siedmiu zawodniczek (w tym dwóch Polek: Sylwii Jaśkowiec i Agnieszki Szymańczak) oraz osiemdziesięciu sześciu zawodników (w tym dwóch Polaków: Macieja Staręgi i Sebastiana Gazurka).

Na starcie zabrakło Justyny Kowalczyk, która już dawno zapowiedziała rezygnację z rywalizacji w tej konkurencji. Jest to tym samym dla "Polskiej Królowej Zimy, Śniegu i Nart" pierwszy opuszczony start indywidualny w historii jej występów na zimowych igrzyskach olimpijskich. Justyna Kowalczyk oszczędza złamaną stopę i przygotowuje się do czwartkowego biegu ze startu indywidualnego na 10 km stylem klasycznym.

/ Fot. PAPDystans najkrótszego biegu w rywalizacji narciarskiej liczy 1,3 km dla kobiet i 1,8 km dla mężczyzn. Trasa jest kręta i techniczna z długim finiszem. Miało to być szansą dla Sylwii Jaśkowiec, która już raz w tym sezonie była w finale sprintu stylem dowolnym. Mimo że Polka była dobrze przygotowana do olimpijskiego startu i zapowiadała walkę nawet o półfinał, w trakcie biegu zaliczyła fatalny upadek.

To przekreśliło jej szansę na awans do fazy pucharowej zawodów z udziałem trzydziestu narciarek. Ostatecznie Sylwia Jaśkowiec została sklasyfikowana na sześćdziesiątej trzeciej pozycji (29,14 s straty do zwyciężczyni). W kwalifikacjach przepadła również Agnieszka Szymańczak, która zajęła czterdzieste pierwsze miejsce (10,99 s straty do zwyciężczyni).

Najlepszy czas biegu kwalifikacyjnego uzyskała Norweżka Maiken Caspersen Falla (2.32,07 min). Druga była Słowenka Katja Visnar (0,40 s straty), a trzecia inna Norweżka - Marit Bjoergen (1,10). 33-letnia biegaczka narciarska uważana jest za największą faworytkę do zdobycia złotego medalu olimpijskiego, a jej największą rywalką ma być Amerykanka Kikkan Randall, która w kwalifikacjach pobiegła spokojnie i zajęła osiemnaste miejsce (4,60 s straty). Groźna ma być też ósma w eliminacjach Niemka Denise Herrmann - liderka klasyfikacji sprinterskiej Pucharu Świata (3,04 s straty). Faza właściwa zawodów (pięć biegów ćwierćfinałowych, dwa biegi półfinałowe, bieg finałowy) rozpocznie się o godz. 13.