Facebook Google+ Twitter

Sprinty narciarskie w Soczi bez Kowalczyk, Jaśkowiec i Staręgi!

Pod nieobecność kontuzjowanej Justyny Kowalczyk, polscy kibice biegów narciarskich we wtorek mieli dopingować Sylwię Jaśkowiec i Macieja Staręgę. Niestety, biało-czerwoni faworyci nawet do półfinału, zaliczyli w kwalifikacjach upadek!

Zmagania w sprintach są drugimi konkurencjami w biegach narciarskich kobiet i mężczyzn podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w rosyjskim kurorcie Soczi. Na liście startowej znalazły się nazwiska sześćdziesięciu siedmiu zawodniczek (w tym dwóch Polek: Sylwii Jaśkowiec i Agnieszki Szymańczak) oraz osiemdziesięciu sześciu zawodników (w tym dwóch Polaków: Macieja Staręgi i Sebastiana Gazurka).

Na starcie zabrakło Justyny Kowalczyk, która już dawno zapowiedziała rezygnację z rywalizacji w tej konkurencji. Jest to tym samym dla "Polskiej Królowej Zimy, Śniegu i Nart" pierwszy opuszczony start indywidualny w historii jej występów na zimowych igrzyskach olimpijskich. Justyna Kowalczyk oszczędza złamaną stopę i przygotowuje się do czwartkowego biegu ze startu indywidualnego na 10 km stylem klasycznym.

 / Fot. PAPDystans najkrótszego biegu w rywalizacji narciarskiej liczy 1,3 km dla kobiet i 1,8 km dla mężczyzn. Trasa jest kręta i techniczna z długim finiszem. Miało to być szansą dla Sylwii Jaśkowiec, która już raz w tym sezonie była w finale sprintu stylem dowolnym. Mimo że Polka była dobrze przygotowana do olimpijskiego startu i zapowiadała walkę nawet o półfinał, w trakcie biegu zaliczyła fatalny upadek.

To przekreśliło jej szansę na awans do fazy pucharowej zawodów z udziałem trzydziestu narciarek. Ostatecznie Sylwia Jaśkowiec została sklasyfikowana na sześćdziesiątej trzeciej pozycji (29,14 s straty do zwyciężczyni). W kwalifikacjach przepadła również Agnieszka Szymańczak, która zajęła czterdzieste pierwsze miejsce (10,99 s straty do zwyciężczyni).

Najlepszy czas biegu kwalifikacyjnego uzyskała Norweżka Maiken Caspersen Falla (2.32,07 min). Druga była Słowenka Katja Visnar (0,40 s straty), a trzecia inna Norweżka - Marit Bjoergen (1,10). 33-letnia biegaczka narciarska uważana jest za największą faworytkę do zdobycia złotego medalu olimpijskiego, a jej największą rywalką ma być Amerykanka Kikkan Randall, która w kwalifikacjach pobiegła spokojnie i zajęła osiemnaste miejsce (4,60 s straty). Groźna ma być też ósma w eliminacjach Niemka Denise Herrmann - liderka klasyfikacji sprinterskiej Pucharu Świata (3,04 s straty). Faza właściwa zawodów (pięć biegów ćwierćfinałowych, dwa biegi półfinałowe, bieg finałowy) rozpocznie się o godz. 13.

Wyniki kwalifikacji sprintu stylem dowolnym kobiet (1,3 km):
1. Maiken Caspersen Falla (Norwegia) 2.32,07 min
2. Katja Visnar (Słowenia) 0,40 s straty
3. Marit Bjoergen (Norwegia) 1,10
4. Vesna Fabjan (Słowenia) 2,06
5. Ida Ingemarsdotter (Szwecja) 2,09
6. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) 2,11
7. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Norwegia) 2,93
8. Denise Herrmann (Niemcy) 3,04
9. Sophie Caldwell (USA) 3,11
10. Stina Nilsson (Szwecja) 3,30
...
18. Kikkan Randall (USA) 4,60
...
41. Agnieszka Szymańczak (Polska) 10,99
63. Sylwia Jaśkowiec (Polska) 29,14


Maciej Staręga (Polska) / Fot. PAPRównie pechowo potoczył się los Macieja Staręgi, który z racji dobrych startów w Pucharze Świata miał szansę na awans nawet do półfinału. Upadek sprawił, że został on sklasyfikowany na sześćdziesiątej siódmej pozycji i stracił do zwycięzcy aż 23,49 s. Z kolei Sebastian Gazurek zajął pięćdziesiąte siódme miejsce i również nie znalazł się w najlepszej trzydziestce zawodów (17,77 s straty). Najlepszy czas kwalifikacji uzyskał Ola Vigen Hattestad (3.28,35 min). Norweg jest głównym faworytem do tytułu mistrza olimpijskiego, bowiem wygrał też próbę generalną 2 lutego w Dobbiaco. Drugie miejsce zajął Rosjanin Siergiej Ustiugow (1,91 s straty), a trzeci był Włoch Federico Pellegrino (2,01). Pierwszy bieg ćwierćfinałowy zaplanowano na godz. 13:30.

Wyniki kwalifikacji sprintu stylem dowolnym mężczyzn (1,8 km):
1. Ola Vigen Hattestad (Norwegia) 3.28,35 min
2. Siergiej Ustiugow (Rosja) 1,91 s straty
3. Federico Pellegrino (Włochy) 2,03
4. Anders Gloeersen (Norwegia) 2,06
5. Emil Joensson (Szwecja) 2,42
6. Teodor Peterson (Szwecja) 3,08
7. Eirik Brandsdal (Norwegia) 4,18
8. Bernhard Tritscher (Austria) 4,25
9. Aleksiej Pietuchow (Rosja) 4,32
10. Calle Halfvarsson (Szwecja) 4,76
...
57. Sebastian Gazurek (Polska) 17,77
67. Maciej Staręga (Polska) 23,49

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.