Facebook Google+ Twitter

Sprinty narciarskie w Soczi: klęska faworytek, triumf faworyta

Maiken Caspersen Falla i Ola Vigen Hattestad wygrali finały sprintów narciarskich na igrzyskach w Soczi. Sromotną porażkę poniosły Marit Bjoergen i Kikkan Randall, a u mężczyzn miał miejsce karambol z udziałem aż trzech zawodników!

 / Fot. EPA/ARMANDO BABANIZmagania w sprintach były drugimi konkurencjami w biegach narciarskich kobiet i mężczyzn podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w rosyjskim kurorcie Soczi. W fazie właściwej zawodów wzięło udział trzydzieści narciarek i trzydziestu narciarzy, którzy uzyskali najlepsze rezultaty w kwalifikacjach. Niestety w tym gronie zabrakło Biało-czerwonych. Justyna Kowalczyk nie wystartowała, a Sylwia Jaśkowiec, Agnieszka Szymańczak, Maciej Staręga i Sebastian Gazurek nie uzyskali awansu. Pecha mieli zwłaszcza ci, na których najbardziej liczyli polscy kibice - Jaśkowiec i Staręga - bo zaliczyli upadek.

Wśród kobiet za największe faworytki uznawane były Norweżka Marit Bjoergen i Amerykanka Kikkan Randall, którym miała zagrozić Niemka Denise Herrmann i ewentualnie najlepsza w kwalifikacjach Norweżka Maiken Caspersen Falla. W ćwierćfinałach najlepiej zaprezentowały się: Falla, jej rodaczki Astrid Uhrenhold Jacobsen i Ingvild Flugstad Oestberg, Słowenka Katja Visnar i Herrmann. Narciarki te wygrały swoje biegi i pewnie awansowały do półfinałów. Oprócz nich do najlepszej dwunastki olimpijskich zawodów zakwalifikowały się: Szwedka Stina Nilsson, Słowenka Vesna Fabjan, Szwedka Ida Ingemarsdotter, Amerykanka Sophie Caldwell, Marit Bjoergen, Francuzka Aurore Jean i Włoszka Gaia Vuerich. Sensacyjnie na tym etapie zmagań odpadła Kikkan Randall, która w swoim biegu była dopiero czwarta i nie uzyskała awansu nawet jako tzw. "szczęśliwa przegrana".

W pierwszym półfinale najszybciej pobiegła Maiken Caspersen Falla. Druga była Vesna Fabjan, a trzecia Ida Ingemarsdotter. Natomiast w drugim biegu zwyciężyła Ingvild Flugstad Oestberg, przed Sophie Caldwell i Gaią Vuerich. Spośród nich do najlepszej szóstki zawodów nie zakwalifikowała się tylko ta ostatnia. Od Włoszki bowiem lepszy rezultat uzyskała czwarta w pierwszym biegu Astrid Uhrenholdt Jacobsen. Rywalizację na fazie półfinałowej zakończyły również: Denise Herrmann, Stina Nilsson, Katja Visnar, Aurore Jean i Marit Bjoergen. Za sensację należy uznać brak awansu Herrmann i Bjoergen. Niemce nie starczyło sił na finiszu, a Bjoergen bieg nie układał się od początku, w dodatku na finiszu zaliczyła ona upadek. Tym samym utytułowana 33-latka nie zrealizuje swojego marzenia, jakim było wywalczenie w Soczi sześciu złotych medali olimpijskich.

W finale o zwycięstwo walczyły trzy Norweżki, Szwedka, Słowenka i Amerykanka. W tej stawce największą szansę na końcowy triumf miała Maiken Caspersen Falla, która począwszy od kwalifikacji biegała najszybciej. Nie inaczej było i w decydującym starciu. Norweżka wysforowała się na początek stawki tuż po starcie i mimo prób ataków ze strony rywalek nie oddała zwycięstwa do końca. Najbardziej naciskała na nią Vesna Fabjan, ale na finiszu kosztowało ją to utratę drugiej pozycji na rzecz innej Norweżki - Ingvild Flugstad Oestberg. Tuż za podium finiszowała kolejna reprezentantka kraju fiordów - Astrid Uhrenholdt Jacobsen. Miejsce piąte zajęła Ida Ingemarsdotter, której nie starczyło sił na decydującą fazę zawodów. Natomiast na szóstej pozycji rywalizację zakończyła Sophie Caldwell, która miała pecha - złamała kijek.

Wyniki finału sprintu stylem dowolnym kobiet (1,3 km):
Medal złoty: Maiken Caspersen Falla (Norwegia) 2.35,49 min
Medal srebrny: Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) 0,38 s straty
Medal brązowy: Vesna Fabjan (Słowenia) 0,39
...
4. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Norwegia) 1,82
5. Ida Ingemarsdotter (Szwecja) 6,55
6. Sophie Caldwell (Stany Zjednoczone) 12,25

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.