Facebook Google+ Twitter

Sprostowanie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-05-08 16:17

W związku z zamieszczonymi w dniu 4 maja 2009 r. nieprawdziwymi informacjami zawartymi w artykule „Wykryto u ciebie dwie choroby? Szpital wyleczy tylko jedną” , na podstawie art. 31 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984r. – Prawo prasowe (Dz.U.Nr 5, poz.24 z późn. zm.) proszę o publikację sprostowania następującej treści:

„W związku z zamieszczonymi w dniu 4 maja 2009 r. nieprawdziwymi informacjami zawartymi
w artykule „Wykryto u ciebie dwie choroby? Szpital wyleczy tylko jedną”, opublikowanymi na portalu www.wiadomości24.pl, oświadczam, że cytowana w tekście wypowiedź Rzecznika Praw Pacjenta Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ (WOWNFZ) nie została w przytoczonej formie udzielona autorowi tekstu. Do Rzecznika Praw Pacjenta WOW NFZ nie trafiła ani jedna skarga od pacjenta, który skarżyłby się na niewykonanie dwóch zabiegów podczas jednej hospitalizacji, o ile istniały takie zalecenia medyczne.

Informuję również, że autor tekstu nie kontaktował się w trakcie przygotowywania materiału z Biurem Prasowym WOW NFZ. Tym samym zawarta w artykule wypowiedź rzecznika prasowego nie może odnosić się do wypowiedzi osoby pełniącej funkcję Rzecznika Prasowego w Wielkopolskim Oddziale Funduszu.

Autor wprowadził czytelników portalu www.wiadomości24.pl w błąd nie tylko przytaczając fikcyjne wypowiedzi pracowników WOW NFZ, ale również opisując zasady finansowania usług medycznych wykonywanych w szpitalach. Nieprawdą jest bowiem, że pacjent trafiający do szpitala sam dokonuje wyboru choroby, na którą chce być leczony, a Fundusz zapłaci szpitalowi tylko za wyleczenie jednej choroby. W celu uniknięcia tego typu absurdów, w lipcu 2009 r. został wprowadzony nowy system rozliczania z NFZ usług medycznych (Jednorodne Grupy Pajcentów) wykonywanych w szpitalach.


Rozliczanie świadczonych przez szpitale usług wg JGP jest ściśle powiązane z praktyką kliniczną. Cena, jaką Fundusz płaci za leczenie konkretnego pacjenta zależy nie tylko od wykonanych zabiegów czy badań diagnostycznych. Ostateczna kwota, jaką otrzymuje szpital uwzględnia też wiek chorego, występowanie chorób współistniejących i ewentualnych powikłań.

Analizy dotyczące funkcjonowania JGP wskazują, że wielkopolskie szpitale w pierwszym półroczu obowiązywania nowego systemu, otrzymały wyższą zapłatę z NFZ za udzielone świadczenia niż w poprzednim półroczu, przy utrzymaniu zbliżonej liczby hospitalizowanych pacjentów.”

Dbając o przekazywanie opinii publicznej wyłącznie rzetelnych informacji dotyczących działań podejmowanych przez WOW NFZ, jesteśmy otwarci na współpracę z mediami. Dokładamy wszelkich starań, aby przygotowywane przez nas odpowiedzi i komentarze dla dziennikarzy były wyczerpujące, zrozumiałe i zgodne ze stanem faktycznym. Dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą o kontakt z Biurem Prasowym WOW NFZ w sytuacji, gdy są Państwo zainteresowani tematami odnoszącymi się do zasad korzystania
z systemu ochrony zdrowia.

Z poważaniem,
Marta Banaszak-Osiewicz
Rzecznik prasowy WOW NFZ

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

ja w ogóle jestem ciekaw odpowiedzi autora (autorki?) artykułu na to sprostowanie. i to ciekawe, że zamieszcza się je w całości. ciekawe też, czy przyszło listem poleconym, jak zdaje się wymaga tego prawo prasowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To sprostowanie też ma błędy, ale wszyscy uczymy sie na błędach, bo mamy maj 2009.

"W celu uniknięcia tego typu absurdów, w lipcu 2009 r. został wprowadzony nowy system rozliczania z NFZ usług medycznych (Jednorodne Grupy Pajcentów) wykonywanych w szpitalach."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja natomiast nie jestem spokojny, bo autorka tego materiału nadwyrężyła wiarygodność nie tylko swoją, ale też innych autorów piszących w tym serwisie. To poważne ostrzeżenie dla mnie, innych redaktorów, autorów ręczących za nadawane przez siebie informacje. Przykro, bardzo przykro bo to pierwsza taka sprawa. Ale uczmy się na błędach, własnych i kolegów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak myślałam, że o ten materiał chodziło.
Cóż, jeśli chodzi o NFZ i leczenie w szpitalach - czuję się dzięki temu trochę uspokojona.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.