Facebook Google+ Twitter

Sprywatyzujmy media publiczne

Telewizja Publiczna i Polskie Radio powinny być sprywatyzowane, a abonament zniesiony. W przeciwnym razie, zawsze będzie nam grozić upolitycznienie oraz nierówności wśród polskich mediów.

Telewizja Publiczna była kiedyś jedyną telewizją w kraju, a władza, która miała TVP w rękach, sprytnie wykorzystywała ją do swoich politycznych celów, jak np. propagandy sukcesu. Chociaż to było bardzo dawno temu i wielu z nas już tego nie pamięta, TVP nadal jest posłuszna (choć już w mniejszym stopniu) panującym. I tym z prawicy, i tym z lewicy, w zależności od tego, kto rządzi. Teraz na szczęście jest tylko jedną z wielu telewizji. Chociaż nadal uprzywilejowaną.

W "Przeglądzie" nr 33/2007, Piotr Gadzinowski, poruszył kwestię prywatyzacji publicznej TV oraz Polskiego Radia. Odniósł się do tego pomysłu krytycznie, powołując się na fakt, że Polskie Radio jest w 90% finansowane z abonamentu, zaś TVP w 30%. Gadzinowski, uważa, że prywatyzacja doprowadziłaby to do uśmiercenia publicznych mediów, a zwłaszcza radia. Ten argument jest dla mnie niezrozumiały i nieprzekonujący. Dlaczego konkretna stacja radiowa ma się utrzymywać przy życiu tylko dzięki dofinansowaniu państwa, podczas, gdy inne toczą o słuchacza zacięty bój? Polskie Radio powinno podjąć z nimi rywalizację. Jeśli nie potrafiłoby się utrzymać, to powinno upaść. Nie może być równych i równiejszych.

Jeżeli chodzi o Telewizję Polską, to nie ma się czym martwić. TVP (być może pod zmienioną nazwą) da sobie radę. Obecnie ma obowiązek w czasie kampanii wyborczej udostępniać darmowy czas antenowy komitetom wyborczym. Gdy będzie prywatna, na tym czasie zarobi. Dzisiaj nie może emitować reklam w czasie trwania filmów i bądź programów, bo dostaje pieniądze z abonamentu. Choć i tak zamierza te przepisy ominąć, poprzez dzielenie programu na dwie niezależne części. Gdyby Publiczna zrezygnowała z abonamentu, łatwo nadrobiłaby to reklamami. Wszystko zależałoby od nowego właściciela.

Gadzinowski, nie dopuszcza prywatyzacji. Co prawda, chce zniesienia abonamentu, ale w zamian za to, finansowania TVP i Polskiego Radia z corocznego budżetu państwa, tak, aby Sejm w większym stopniu kontrolował TVP, co zapewniałoby odpolitycznienie i pluralizm prezentowanych poglądów. Chce także aby kontrola ta się nie rozmywała (obecnie kilka organów powołuję Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, zaś ona Radę Nadzorczą, a Zarząd wybiera prezesa - przyp. red.)

W propozycji Gadzinowskiego (jak i pewnie całej lewicy) wszystko jest pięknie i gładko. Teraz, wszyscy płacimy za utrzymywanie publicznej telewizji i radia. Tym samym, wszyscy tracimy. Ja proponuję, aby oddać i telewizję i radio w ręce rynku. Te kilkanaście złotych miesięcznie pozostanie w kieszeniach obywateli.

Ktoś rzuci hasło: a co stanie się z misją, jaką realizowała TVP? Nie stanie się nic złego. Programy przyrodnicze, historyczne oraz innego rodzaju programy misyjne zostaną. Może nie w TVP, bo to odpowiednie Ministerstwo (np. Kultury) zdecyduje, w jakiej telewizji zamierza wyemitować program, który będzie "wychowywał" Polaków.

Myślę, że wyjaśniłem istotę zmian, proponowanych przez liberałów, jak określił Gadzinowski, postulatorów prywatyzacji oraz urynkowienia mediów. Zniesienie uprzywilejowania konkretnych stacji i pozostawienia w kieszeniach Polaków większej kwoty pieniędzy. Chociażby tak symbolicznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Nie musisz płacić za oglądanie "takich rzeczy". :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie chodzi o obiektywizm. Tylko o to, że dotujesz telewizję która promuje jedną siłę i robi propagand sukcesu. I tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Twierdzisz, że media prywatne są wolne i obiektywne? Gdybś miał rację i potrafił to udowodnić, to byłaby sensacja na światową skalę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bojkot TVP nic nie da, dopóki się ich nie odetnie o źródełka. A politycy się na to prędko nie zdecydują. Mają tubę propagandy za darmo, i jeszcze im ludzie za oglądanie (albo i nie...) płacą. Na szczęście coraz mniej (ludzi).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja nie ogladam :) W ogole.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Udowodnisz, że nie oglądasz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram! nie wierzę by w najbliższych latach udało sie zbudować u nas niezależną telewizję publiczną. Po co mamy finansować tubę propagandowa polityków?
A jeśli nie prywatyzacja to przynajmniej możliwość wyboru: oglądam TV publiczną i płacę abonament, nie oglądam TVP i nie płacę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.