Facebook Google+ Twitter

Sprzeczne zeznania w procesie Wałęsa kontra Wyszkowski

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-06-27 07:56

Gdańsk. W procesie o naruszenie dóbr osobistych, jaki Lecha Wałęsa wytoczył Krzysztofowi Wyszkowskiemu dwóch świadków złożyło zupełnie inne zeznania.

Jednym był eurodeputowany Bronisław Geremek, drugim nauczycielka z Legnicy, Krystyna Kowalczuk. 
Oboje byli członkami delegacji „Solidarności”, która w październiku 1981 roku pojechała do Francji na zaproszenie tamtejszych związków zawodowych.
Proces dotyczy wypowiedzi Wyszkowskiego w maju 2005 r. w programie TVP 2 „Warto rozmawiać”. Mówił m.in., że w październiku 1981 r. podczas pobytu w Paryżu delegacja „Solidarności” oskarżyła Wałęsę na lotnisku o kradzież pieniędzy, które otrzymał od związkowców francuskich. Były prezydent wszystkiemu zaprzecza.
Geremek powiedział, że nie przypomina sobie jakichkolwiek rozmów o pieniądzach podczas pobytu delegacji „S” we Francji.
- Uważam to za niemożliwe - podkreślił eurodeputowany, zeznając pod przysięgą (chciał tego Wyszkowski). - Trudno sobie wyobrazić, żeby na takich spotkaniach ktokolwiek dawał pieniądze. Jako „Solidarność” musieliśmy bardzo zważać na to, aby przestrzegać prawa dewizowego, żeby nie było to wykorzystane przez represyjne państwo, z którym wtedy walczyliśmy.
Co innego zeznała przed sądem uczestniczka delegacji do Francji, Krystyna Kowalczuk (wówczas Sobierajska) z regionu Dolny Śląsk ówczesnej „Solidarności”. - Podczas tego wyjazdy były wręczane głównie pieniądze - mówiła kobieta. - Przekazywano je w kopertach i to wyłącznie panu Wałęsie. Myślałam, że pod koniec pobytu Wałęsa powie, ile pieniędzy otrzymali i jak zostaną rozliczone. Tak się jednak nie stało.
Kowalczuk pamięta awanturę w autobusie na lotnisku. - Był taki krzyk - powiedziała. - Chodziło o zebrane tam pieniądze. Próbowałam uspokoić skłóconych, bo w autobusie nie byliśmy sami.
Darek Janowski/Dziennik Bałtycki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.