Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6397 miejsce

"Sprzedana" Sophie Hayes. Handel ludźmi to nie tylko problem biednych

Młode dziewczyny z Bangladeszu były zdziwione, kiedy dowiedziały się, że ofiarą handlu ludźmi padła inteligentna i zamożna Brytyjka. Myślały, że ten problem dotyczy osób biednych i ze wsi.

Na początku „Sprzedanej” dowiadujemy się o czym będzie i jak skończy się książka. Historia jest prosta: młoda dziewczyna z patologicznej rodziny zakochuje się w niewłaściwym mężczyźnie. Kas, zaprasza ją do Włoch i wykorzystując jej zaufanie i miłość, stosując przemoc i groźby, zmusza do prostytucji. Po sześciu miesiącach Sophie Hayes z pomocą rodziny wraca do Wielkiej Brytanii.

Kim jest sprzedana?


 / Fot. Materiały prasowe Sophie ma więcej niż dwadzieścia lat. Ma pracę, mieszkanie i przyjaciół. Autobiografia jest lapidarna i przedstawiona w formie epizodów. Wydaje się jakby Sophie siedziała tuż przed nami i opowiadała o swoim życiu. Przypomina to analizę psychologiczną. Autorka znajduje paralele między odległymi czasowo faktami z jej życia i wyjaśnia swoje postępowanie.

W niektórych momentach zadziwia naiwność i głupota Sophie. Czytelnik zadaje sobie pytania: dlaczego nie uciekła, dlaczego się nie broniła, dlaczego nie poprosiła o pomoc? Autorka przedstawia, i sama tak to nazywa, proces wyprania mózgu. Krok po kroku opisuje jak się czuła, kiedy codziennie pracowała jako prostytutka wbrew jej woli. Opisuje jak stworzyła dla siebie alter ego, jak odgrodziła się od tej zwykłej Sophie z Wielkiej Brytanii.

Historia sprzedanej?


Historia Sophie jest brutalna i przerażająco prawdziwa. Autorka analizuje skomplikowaną relację ze swoim oprawcą. Szczegółowo opisuje jak Kas znęcał się nad nią. Niczego nie ukrywa.

Istotnym elementem historii jest to, co dzieje się z autorką po powrocie do kraju. Angażuje się w pracę w organizacji Stop The Traffik, której celem jest wzrost świadomości o sprzedawaniu ludzi. Sophie założyła także fundację, która współpracuje z policją i pomaga kobietom zmuszanym do prostytucji. Mimo że minęło sporo czasu od tragicznych wydarzeń autorka nie może pokazać swojej twarzy publicznie (jej oprawca wciąż jest na wolności) i dopiero niedawno przestała oglądać się przez ramię.

Od razu po wydaniu książka "Sprzedana. Moja historia" znalazła się na liście bestsellerów "The Sunday Times". Obecnie trwają rozmowy na temat ekranizacji.

Jak ocenić sprzedaną?


Trudno oceniać historię, jaką przeżyła Sophie Hayes. Niektórych może razić jej brutalność. Niektórych poruszać lapidarność i refleksje autorki. A jeszcze inni mogą jej zarzucić nieprawdopodobność, przewidywalność i naiwność. Ale czy moglibyśmy tę książkę czytać, gdyby historia skończyła się inaczej? „Najtrudniejsze przy pisaniu tej historii było to, że to nie jest jakaś tam historia. To moje życie i każdego dnia, w ten czy inny sposób, coś mi przypomina tamte wydarzenia”.

Ważne jest to, że „Sprzedana” to przestroga dla dziewczyn – każdej może się to przytrafić. I poprzez ukazanie procesu handlu ludźmi, zwiększanie świadomości o tym problemie.

"Sprzedana. Moja historia" Sophie Hayes
Wydawnictwo Amber 2012

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.