Facebook Google+ Twitter

Sprzedawcy marzeń w Gdańsku

Dziś wieczorem w Gdańsku po raz drugi w tym roku zagra Myslovitz. "Happines is Easy", ostatnia płyta zespołu, przez wielu fanów uważana jest za najlepszą w ich historii.

Można z tym zdaniem polemizować – ja na przykład nie pochwalam zwrotu zespołu w stronę prostych, gitarowych, singlowych piosenek, typowych dla pierwszych albumów. Preferuję raczej klimatyczne pejzaże gitarowe w rodzaju tych z płyty "Skalary, Mieczyki, Neonki". Nie wspomnę też o tym, że tytuł ostatniej płyty ma się do smutnych tekstów jak kwiatek do kożucha... Ale koncertowe Myslovitz, a studyjne Myslovitz to prawie dwie różne grupy. Dlatego, choć widziałam ich już wiele razy, dziś sobie nie odpuszczę.

fot. Grzegorz Koprowicz. Zdjęcie pochodzi z Wikipedii i jest udostępniane na licencji Creative Commons.Dziesięć lat temu niewielu potrafiło wskazać Mysłowice na mapie. Dziś doskonale wiadomo, że to górnicze, śląskie, smutne miasto. Ale to nie wszystkie zasługi grupy. Dzięki niej w Polsce odrodziło się gitarowe, alternatywne granie, a zespoły takie jak Negatyw, Ścianka czy eM zyskały wielką popularność.
Myslovitz wydawał w kilkudziesięciu krajach świata, koncertował z Iggy Popem, Travis, The Corrs i Simple Minds. Inspirowane kinem, proste, naiwne i dramatyczne teksty o miłości, bywają bezrefleksyjnie nucone przez niewymagających słuchaczy dowolnego radia.

Specyfika muzycznej machiny ma to do siebie, że na "top" wskakują utwory najczęściej słabe, najbardziej popowe, bez charakterystycznego dla zespołów "pazura", bez wyrafinowanych smaczków, jednokolorowe – po prostu przebojowe hity długości radiowej. Nie wątpię, że kto nie wsłuchał się w albumy Myslovitz, ma o zespole średnio pozytywne zdanie. Potęgą chłopców ze Śląska są bowiem utwory niezupełnie kwalifikujące się do radia, które są za to na wszystkie strony eksploatowane na koncertach. Pewnie stąd tyle nagród dla Myslovitz i zawsze pełne sale koncertowe. Bo Rojek nie wstydzi się w kilkunastominutowych utworach krzyczeć o uczuciach znanych każdemu z nas.

Myslovitz na żywo, klub Parlament, Gdańsk, dziś od 18:00

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Z rachunku prawdopodobieństwa - jakie jest p., że jedyna literówka przypadła w nazwie miasta... Ja musiałem się dłużej zastanowić, czy to błąd - niebłąd, zatem to nie była literówka: to dość częsty błąd...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jestem fanem, ale słyszałem, że ów zespół chciał się nazwać po polsku, czyli *Mysłowice*, jednak władze miasta nie zgodziły się, więc przyjęto nazwę obcą. Nie wiem, czy pytano innych... Myślałem, że ktoś coś na ten temat wie. Natomiast nie rozumiem, jeśli ktoś chce piwo to mu proponują kupno browaru... Pytałem, czy nazwa jest niemiecka czy łacińska, a do tego wywiad nie jest konieczny... Nie tylko nazwy zespołów nie miewają sensu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

dla mnie bomba :) miłego wieczoru i do zobaczenia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, tak , wiem Mirnal - "bardziej efektywnie" a nie "bardziej efektywniej " :) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oliwio, na spacer możemy się oczywiście umówić:), ale bardziej efektywniej będzie, jeśli podzielimy miasto na dwa rejony. Każda z nas może zrobić swoją galerię. Możemy je wysłac do redakcji w tym samym czasie, z takim samym nagłówkiem i podpisami zrobionymi według ustalonego przez nas wspólnie szablonu - bedzie elegancko. Tymczasem Ty leć do Parlamentu, do mnie zaraz przychodzą goście z okazji czwartych urodzin córeczki, a wszystko dogramy jutro emailowo. Może takl być?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mirnal, to jest literówka. Co do nazwy zespołu, o którą się tak czepiasz - proponuję napisać do nich i spytać. Może przy okazji jakiś większy wywiad? czekam z niecierpliwością. Nie zapomnij, że nazwy zespołów często nie mają wiele sensu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

*Dziesięć lat temu niewielu potrafiło wskazać Mysłowic na mapie.* - wskazać Gdynię, Warszawę, zatem biernik, czyli wskazać Mysłowice. Owszem, nie mogli wskazać Gdyni, Warszawy, Mysłowic. Myslovitz to po niemiecku czy łacinie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

czytałam :) Ewa, to co, idziemy na spacer?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie, nie :) Chodzi o grafiKi :)
Oliwio, czytałaś komentarz pod galerią Damiana :) ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chlip, chlip... Weźcie mnie do Gdańska, prooooszę.... :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.