Facebook Google+ Twitter

Sprzedaż aut spadła, bo ceny coraz wyższe

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-05-30 15:16

Salony samochodowe zaczynają coraz mocniej odczuwać efekty spowolnienia gospodarczego. Ze wstępnych prognoz wynika, że sprzedaż nowych aut w maju wyniesie 25-26 tys. sztuk, czyli będzie niższa o 2-3 tys. niż miesiąc temu.

 / Fot. Polska- Szacujemy, że maj był gorszy niż kwiecień. Złożyły się na to wyhamowanie zakupów samochodów przez mieszkańców Niemiec oraz kolejne podwyżki cen u większości koncernów w kraju - mówi Wojciech Drzewiecki, szef Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego "Samar". Po odjęciu aut kupionych przez obcokrajowców okazuje się, że - licząc rok do roku - sprzedaż aut w Polsce od marca do maja skurczyła się ok. 16 proc. - Oczekujemy dalszego pogorszenia się sytuacji w drugiej połowie roku - mówi Adam Pietkiewicz, prezes grupy PGD kontrolującej ok. 3 proc. rynku nowych aut.

W dodatku z powodu słabego złotego auta są coraz droższe. W maju ceny podniosła nawet Škoda, chociaż jej auta produkowane są poza strefą euro. Jednak kurs korony czeskiej, podobnie jak euro, od sześciu miesięcy pnie się w górę. Efektem są podwyżki cen modeli Škody od 2 do 4 proc. Od początku roku w podobnej skali zdrożały też samochody innych głównych koncernów, np. Toyoty.

Zastój widać nawet w segmencie aut luksusowych, który zazwyczaj jest odporny na pogorszenie koniunktury. Jednak w Centrum Infiniti w Warszawie liczba klientów odwiedzających salon spadła ostatnio o ponad 30 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem. Salon przyjął w kwietniu 14 zamówień na nowe auta, co jest liczbą zgodną z zakładanymi planami, ale jednocześnie o ponad połowę niższą od marcowej, kiedy przyjęto 30 zamówień.

Czytaj dalej na stronie polskatimes.pl

O ile zdrożały auta w salonach

Volkswagen Golf VI
Cena podstawowej wersji:
53,8 tys. zł
Drożej o 2,9 tys. zł

Škoda Superb II
Cena podstawowej wersji:
79 tys. zł
Drożej o 4 tys. zł

Mazda 6
Cena podstawowej wersji:
86 tys. zł
Drożej o 8 tys. zł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.