Facebook Google+ Twitter

Squash - elity walczą w klatkach

Szklana klatka. Mocno zmęczeni zawodnicy wytrwale walczą o zwycięstwo. Nie biją się jednak pięściami po twarzach, tylko za pomocą rakiety odbijają miękką piłkę od ścian. Grają w squasha. Grę elit, coraz bardziej popularną w Polsce.

Mecz Polska-Ukraina na zawodach ENCC 2009, które odbywały się w dniach 1-3.10.2009 w Poznaniu / Fot. Adrian ŁaźniewskiW latach 90., gdy nieśmiało budowano nad Wisłą pierwsze korty do squasha, ta dyscyplina sportu była dla Polaków zupełną nowością. Dziś gra elit finansowych w zastraszającym tempie zdobywa nowych zwolenników. Radykalnie, nawet o 200 proc. rocznie, rośnie liczba kortów. Grono graczy wynosi już, zgodnie z szacunkami Polskiej Federacji Squasha ok. 20 tys. Na świecie dyscypliną tą para się ok. 20 mln ludzi w 175 krajach.

Squash (ang. miażdżyć) to gra dla 2 lub 4 osób, polegająca na odbijaniu specjalną rakietą piłki od ścian, na przemian przez zawodników. Chodzi mniej więcej o to, by utrudnić przeciwnikowi prawidłowy odbiór piłki. Gra rozgrywana jest na specjalnym korcie, zwanym często klatką, o wymiarach 9,75 na 6,4 metra, który otoczony jest ze wszystkich stron ścianami. Zawodnicy grają do 3 wygranych setów po 11 punktów.

Sport z kryminalną przeszłością

Dyscyplina została wymyślona w Anglii na początku XIX wieku przez dłużników odbywających kary w słynnym londyńskim zakładzie karnym „The Fleet”. Ograniczona przestrzeń zmusiła osadzonych, chcących grać w tenisa, do odbijania piłki od ścian w zamkniętym pomieszczeniu. Zza krat gra szybko trafiła do tzw. dobrych domów. W 1830 roku uczniowie elitarnej szkoły dla chłopców „Harrow”, której absolwentem był m.in., Winston Churchill, odkryli, że gra staje się bardziej interesująca, gdy używa się w niej piłki przedziurawionej. Dzięki takiemu zabiegowi ulega ona zgnieceniu (ang. squash) podczas odbicia. Tak właśnie narodziła się nazwa sportu, który w 1864 roku został uznany za oficjalną dyscyplinę. Zasady są proste. Piłka może tylko raz dotknąć podłogi po odbiciu od ścian. Serwuje się z małego prostokąta na połowie danego gracza. Zawodnicy muszą umożliwić przeciwnikowi dojście do piłki. Pomimo prostych reguł gra uważana jest z trudną i wymagająca pod względem fizycznym. Dzięki temu ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie osób grających.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

5+ - ciekawy artykuł, lekko się czyta:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.