Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5431 miejsce

Srebrny Bytom odkrywa swoje tajemnice

W minionych dniach na Wzgórzu Małgorzaty w bytomskiej dzielnicy Szombierki prace wykopaliskowe prowadzili archeolodzy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przekopując skarpę natrafili na fragmenty ceramiki i ołowiane placki z XII wieku.

Skarpa okalająca Wzgórze Małgorzaty z kościołem pw. św. Małgorzaty i cmentarzem. / Fot. Piotr JeleńBadając historię Bytomia przez lata opieraliśmy się głównie na przekazie historycznym. Mieliśmy do dyspozycji dokumenty, kroniki czy opracowania naukowe. Teraz mamy ewidentne dowody na to, że w miejscu tym istniał wczesnośredniowieczny gród, broniący terenów, gdzie prowadzono wydobycie rud srebra i ołowiu – mówi dr Jacek Pierzak, archeolog z biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. 

To pierwsze prce archeologiczne na Wzgórzu św. Małgorzaty od strony południowej, które mogły być przeprowadzone dzięki projektowi "Atlas historyczny miast polskich – Atlas historyczny Bytomia", realizowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Skarpę grodziska, gdyż takie się tutaj najprawdopodobnie znajdowało już około XI wieku, spenetrowano na szerokości około 20 metrów i 8 metrów w najgłębszym miejscu.
Pierwsze badania gruntu wzgórza, lecz z przeciwnej strony, miały miejsce w 1929 roku. Podczas budowy nowej drogi do kościoła św. Małgorzaty, doprowadziły do przecięcia wału od strony północnej.Dominika Kściuczyk, dr Jacek Pierzak i ks. Marek Pardon w wykopie stanowiska archeologicznego / Fot. http://www.bytom.pl/kolejne-odkrycie-archeologiczne-w-bytomiu
- W trakcie prac odkryto monetę z XI-XII wieku, 2 sprzączki do pasa, nóż żelazny w pochewce i dużą ilość ceramiki - relacjonuje dr Jacek Pierzak. Gdy na wzgórzu zaczęto wznosić budynek klasztoru w roku 1934, przeprowadzono kolejne badania archeologiczne. Odkryto wówczas ceramikę wczesno – i późnośredniowieczną, a także polepę (przepaloną glinę).  Po wojnie w roku 1957 archeolodzy z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu kontynuowali prace badawcze na grodzisku - dodaje archeolog.

XII-wieczne znaleziska wydobyte podczas ostatnich prac na bytomskim Wzgórzu Małgorzaty - fragmenty naczyń ceramicznych / Fot. http://www.bytom.pl/kolejne-odkrycie-archeologiczne-w-bytomiuZdaniem archeologów, dzięki znaleziskom istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo na odnalezienie dowodów świadczących, że w miejscu obecnego kościoła są fundamenty najstarszej bytomskiej świątyni z drugiej połowy XII wieku - kamienny kościół romański wybudowany przez Bolesława Kędzierzawego.
Za przykłady mogą posłużyć miejsca w Poznaniu, Gnieźnie czy Krakowie, gdzie nowsze świątynie powstały na fundamentach starszych kościołów.
Obecnie za najstarszy kościół w Bytomiu uznawany jest Kościół Mariacki, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rynku, który został wybudowany jeszcze przed nadaniem miastu praw miejskich, tj. przed 1254 rokiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.