Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

600 miejsce

Średniowieczne miasteczko Erice

Cała miejscowość jest objęta specjalnym programem ochrony i renowacji dziedzictwa kulturalnego, Museo di Erice- La Montagna del Signore, czyli Muzeum Erice - Góra Pana.

Uliczka w Erice / Fot. Krystyna NitaErice, malowniczo położone miasto na szczycie Monte San Giuliano, zachowało się w całości do naszych czasów. W starożytności nosiło nazwę Eryks. Pochodzi ona od imienia mitycznego Eryksa, syna Afrodyty, który według legendy założył to miasto. Rzymianie uważali, że założył je Eneeasz, a budowniczym murów miejskich i świątyni był ponoć sam Dedal.
W rzeczywistości założyli je Elymowie w V wieku p.n.e. Była to jedna z głównych siedzib tej, jak przypuszczają uczeni, rodzimej ludności Sycylii. Erice było wielką kartagińską bazą w VI i V wieku p.n.e., odgrywając zasadniczą rolę w walkach z Grekami i Rzymianami. Do dziś zachowały się fragmenty megalitycznych murów z VI w p.n.e. Ze względu na strategiczne położenie, miasto było przyczyną licznych konfliktów z Grekami i Kartagińczykami. Ci ostatni zwyciężyli, zajmując również port, dzisiejsze Trapani, ale stracili je na rzecz Rzymian w 241 roku. By nie dostało się w ręce Rzymian, Kartagińczycy sami wcześniej zniszczyli miasto Eryks.
Brama Trapani w Erice / Fot. Krystyna NitaKościół Matki / Fot. Krystyna NitaKościół San Giuliano / Fot. Krystyna NitaNa szczyt Góry św. Juliana (751 m n.p.m.), wyrastającej z płaskiej równiny, można wjechać kolejką linową z Trapani. My pniemy się serpentyną. Zostawiamy nasz autokar na dużym parkingu i idziemy na spotkanie przewodniczki.
Do średniowiecznego Erice prowadzą trzy bramy. Podobnie jak większość turystów, wchodzimy przez XII-wieczną Bramę Trapani, wykutą w murze fortyfikacyjnym z V w. p.n.e. Nasza przewodniczka przybliża nam historię Erice.
Dzwonnica / Fot. Krystyna NitaKatedra, przed którą stoimy, została wzniesiona w 1312 roku przez króla Fryderyka II Aragońskiego z kamieni pochodzących z rozebranej świątyni Wenus. Wieża Króla Fryderyka II, dzisiaj dzwonnica, służyła jako wieża obserwacyjna podczas powstania Sycylijczyków w 1282 roku nazywanego Nieszporami Sycylijskimi. Mieszkańcy wyspy zbuntowali się wtedy przeciw feudalnym obowiązkom, przeniesionych tu z Francji przez panujących Andegawenów.
Erice było siedzibą kultu bogini matki, stwórczyni wszechświata, bogini miłości: w czasach fenickich - bogini Astarte, w greckich – Afrodyty, a rzymskich - Wenus. Do rzymskiego Erice przybywali liczni pielgrzymi, do sanktuarium Wenus Erycyńskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.