Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34690 miejsce

Średniowieczne uniwersytety

Czy nie zastanawialiście się czasem, jakie byłoby wasze życie gdybyście urodzili się kilka wieków temu? Jak wyglądałaby wasza edukacja, gdyby miejscem nauki były średniowieczne uniwersytety? W czasie cofnąć się nie da, jednak....

 / Fot. http://www3.uj.edu.pl/Muzeum/images/wykusz.jpg Od 1 października w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius – najstarszym zachowanym budynku uniwersyteckim w Polsce, zwiedzać będzie można wystawę zatytułowaną: „Uniwersyteckie kolegia średniowiecznej Europy”. Organizatorzy chcą podkreślić uniwersalizm zjawiska, polegającego na swobodnym przemieszczaniu się profesorów i studentów w celu pobierania i rozpowszechniania wiedzy oraz ukazać fenomen ówczesnej Europy, jakim było istnienie i funkcjonowanie kolegiów uniwersyteckich. Celem ekspozycji jest także uwidocznienie związków Krakowa z innymi ośrodkami uniwersyteckimi.
Do 23 grudnia, zwiedzający oglądając modele architektoniczne, widoki i plany kolegiów średniowiecznego Krakowa, Bolonii, Pragi i Oksfordu, pieczęcie, dokumenty, insygnia uniwersyteckie, manuskrypty, rękopisy, ryciny, skrypty z Biblioteki Jagiellońskiej, z których uczyli się studenci przed wiekami, instrumenty naukowe oraz przedmioty powszechnego użytku, będą mogli oczami wyobraźni przenieść się w czasie do owej epoki, by dostrzec osobliwości życia codziennego w kolegiach, rytm i metody nauczania oraz porządek dnia. Pomoże im w tym również towarzyszący ekspozycji spektakl teatralny ukazujący obyczaje i ceremonie, oraz codzienne życie średniowiecznego uniwersytetu. Po odwiedzeniu Collegium Maius będziemy mogli wyobrazić sobie, chociaż namiastkę tego, jak wyglądało życie i edukacja średniowiecznych żaków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+;-))) plusior ;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.