Facebook Google+ Twitter

Średniowieczne zabytki znalezione w prywatnym mieszkaniu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-21 12:52

Kilkadziesiąt średniowiecznych zabytków piśmienniczych znaleźli policjanci z CBŚ w dwóch mieszkaniach w Jarosławiu na Podkarpaciu. Znalezione przedmioty pochodzą z Włoch, a do Polski prawdopodobnie zostały nielegalnie wwiezione.

W mieszkaniach wynajmowanych przez 38-letnią mieszkankę Jarosławia policjanci natrafili na starodruki i manuskrypty pisane gotykiem na skórze, papierze czerpanym i pergaminie w trzech językach: po łacinie , po włosku i hiszpańsku. Najstarszy dokument prawdopodobnie pochodzi z 1307 roku. Niektóre z dokumentów są opatrzone pieczęciami między innymi papieża Benedykta XIV.

Wśród znalezionych rzeczy znajdują się przedmioty z różnych okresów - jest to między innymi księga psalmów z XVIII wieku, ale i jedna starsza moneta - sestercja z podobizną cesarza Trajana, z pierwszego wieku. W mieszkaniu kobiety znaleziono też biżuterię i dawno temu wykonane krzyże z metali oraz odznaczenia włoskie. Przedmioty te trafią do Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zostaną zbadane. Policja polska zwróci się do władz włoskich o potwierdzenie pochodzenia przedmiotów.

Za przemyt tak cennych przedmiotów grozi kara do pięciu lat więzienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.