Facebook Google+ Twitter

Średniowieczni rycerze w Przemęcie

Oprócz walk rycerzy związanych z autentycznymi wydarzeniami i średniowiecznego jadła goście mogli zapoznać się z historią i panującymi obyczajami. Ogromną frajdę miały dzieci.

 / Fot. Fot. Józef Nawrocki Pierwsze wzmianki o Przemęcie w powiecie wolsztyńskim pochodzą z 1210 roku, w 1244 roku był już siedzibą kasztelani, także w XIII w. otrzymał prawa miejskie. Gród przemęcki a później miasto należy więc do najstarszych i najprężniej rozwijających się w tej części Wielkopolski. Jego świetność wzrasta wraz z przybyciem Cystersów w 1417 roku. Od tego okresu Przemęt przechodzi różne dzieje losu, są lata świetności i upadku. W 1797 roku traci prawa miejskie.

Dla upamiętnienia tamtych lat podczas obchodów jubileuszu 800 – lecia istnienia wśród władz gminy oraz jej działaczy zrodziła się myśl organizowania każdego roku „Średniowiecznego Jarmarku Cysterskiego”.

W sobotę 13 września na placu przed kościołem pw. św. Jana Chrzciciela odbył się już IV Jarmark Cysterski. Dużo przed trzynastą pozapełniane były wszystkie parkingi, samochody musiały parkować na ulicy w znacznej odległości. Plac zapełniony był ludźmi z całej Polski. Zjeżdżały się całe rodziny by wziąć udział w tej wspaniałej lekcji żywej historii. Kto był tutaj raz, będzie przyjeżdżał każdego roku, pierwszy raz przyjechałem na Jarmark zaproszony przez rodzinę w ubiegłym roku, teraz wnuki nie dawały mi spokoju, musiałem przyjechać, będę także w przyszłym roku – mówi Stanisław Olszar z Chorzowa.

Urozmaicony program umożliwiał nie tylko oglądanie walk średniowiecznych wojów i wojsk z okresu potopu szwedzkiego, dawał możliwości zwiedzania obozowisk z XI, XII i XVII w. można było także podziwiać i uczestniczyć w codziennym życiu średniowiecznych rodzin oraz zjeść średniowieczne posiłki.

Sprzyjająca pogoda spowodowała, że zadowoleni byli wszyscy. Największą uciechę miały dzieci które mogły dotknąć średniowiecznego woja, założyć zbroję a nawet walczyć z prawdziwym rycerzem. Uśmiechnięta, bo miała powód do radości, wójt gminy Dorota Gorzelniak już teraz zaprasza na dalszy ciąg historii Przemętu, która zostanie zaprezentowana w przyszłym roku podczas „V Średniowiecznego Jarmarku Cysterskiego”.


Zobacz galerie:

Średniowieczne zwyczaje
Walki o Przemęt

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.