Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4491 miejsce

Średniowieczny styl życia w modzie

Prawie trzy tysiące miłośników średniowiecznej historii spotkało się na polach Grunwaldu. Dni Grunwaldu 2008 rozpoczęły się 8 i zakończyły 13 lipca. Celem corocznych spotkań jest krzewienie historii oraz odtwarzanie kultury średniowiecza.

Bojowy turniej w chorągwi Wielkiego Mistrza / Fot. Aga Viburno Uczestnicy niezwykłej historycznej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem przybyli na miejsce z całej Polski. Wśród nich byli m.in. goście z Niemiec, Litwy, Czech, Białorusi, Rosji, Finlandii, USA, Włoch, Francji. Przygotowania do takiej imprezy trwają cały rok.

Jedna z dziewcząt w oryginalnym stroju średniowiecznym / Fot. Aga ViburnoW historycznej części „Dni Grunwaldu” oraz inscenizacji „Bitwy pod Grunwaldem” mogły wziąć udział grupy oraz osoby indywidualne, należące do Kapituły Rycerstwa Polskiego, jak również z poza niej. W jednym z punktów regulaminu uczestnictwa czytamy: "W inscenizacji Grunwaldzkiej dziewczęta mogą wziąć udział tylko w oddziałach łuczników, „inscenizacyjnym” oddziale strzelców oraz jako markietanki dostarczające wodę. Poza tym uczestnictwo niewiast w inscenizacji jest zabronione".

Więcej czytaj na stronie internetowej Grunwald1410

Jedna z obozowych "stołówek" / Fot. Aga Viburno Od zeszłego roku w grodzisku grunwaldzkim mogą być rozbijane tylko namioty zgodne z ikonografią oraz źródłami historycznymi. Dla wierniejszego przedstawienia historycznej rzeczywistości wieków średnich, stroje i przedmioty domowego użytku powinny nawiązywać do kanonu średniowiecznego.
Dobry rzemieślnik zrealizuje każde zamówienie / Fot. Aga ViburnoJak widać nie zniechęca to uczestników, których liczba powiększa się z każdym rokiem. Profesjonalny ubiór i rynsztunek rycerski można zamówić przez internet lub zakupić na jednym z jarmarków towarzyszących imprezom średniowiecznym.

Miłośnicy ideałów średniowiecza zakładają kolejne bractwa rycerskie, gazety rycerskie, zespoły muzyczne.

Średniowiecze staje się modne. Imprezom zwykle towarzyszą pokazy walk, zabawy, biesiady, koncerty, turnieje, warsztaty. Turniej rycerski / Fot. Aga Viburno

Zobacz galerię zdjęć - grodzisko grunwaldzkie 2008
Zobacz galerię zdjęć - inscenizację bitwy

Spacerując po obozie Wielkiego Mistrza dwa dni przed planowaną inscenizacją bitwy pod Grunwaldem, czułam się niemalże jak średniowieczna niewiasta. Tylko brak odpowiedniego stroju burzył nieco moje doskonałe samopoczucie.
Przyznam, że udało mi sie uniknąć tłumów w dniu inscenizacji (około 70 tys. widzów) i w spokoju mogłam się delektować klimatem chwili.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

(+)
imprez faktycznie niezła ;)
ale....
polecam przyjechać parę dni przed inscenizacją, wtedy jest najlepsza zabawa :D
ma się sporo czasu na pooglądanie broni, zbroi i strojów oraz poznawanie ludzi

co do samej inscenizacji...
jak ktoś przyjedzie z 2 dni wcześniej to może sobie ten punkt odpuścić ;)
za dużo NORMALNYCH ludzi

ps. w pełni subiektywny Grunwald 2005 :D
http://nasza-klasa.pl/profile/2979656/gallery/1

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czeka się cały rok, by na miejscu zrozumieć, że warto było. Jest to jedna z lepszych imprez tego typu.
Podoba mi się ten artykuł ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.