Facebook Google+ Twitter

Sri Lanka: Arcybiskup Kolombo apeluje do UE o wsparcie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-23 09:10

Katolicki arcybiskup stolicy Sri Lanki, Kolombo, wezwał Unię Europejską do dalszego wspierania jego kraju. Hierarcha podkreślił, że w obecnej sytuacji szczególnie ważne jest dla Sri Lanki przedłużenie przez Unię preferencji handlowych.

Arcybiskup Malcolm Ranjith wyraził nadzieję, że Unia Europejska przedłuży czas obowiązywania przywilejów handlowych przyznanych Sri Lance w roku 2004 po kataklizmie tsunami. W myśl tych przywilejów kraje rozwijające się uzyskują zgodę na ułatwiony dostęp do rynku europejskiego. Lankijski hierarcha podkreśla, że obowiązywanie przepisów w ostatnich trzech latach przyczyniło się do powstania na wyspie milionów miejsc pracy, szczególnie w przemyśle obuwniczym i odzieżowym.

Kraje objęte systemem preferencji zobowiązane są jednak do przestrzegania praw człowieka. Wątpliwości ekspertów co do poziomu respektowania tych praw na Sri Lance spowodowały, że przedłużenie preferencyjnego systemu dla tego kraju przez Unię nie jest pewne. Szczególne zaniepokojenie obrońców praw człowieka budzi sytuacja blisko 300 tysięcy Tamilów, którym władze lankijskie odmawiają prawa powrotu w rodzinne strony po zakończeniu walk z separatystami tamilskimi.

Arcybiskup Ranjith zwraca jednak uwagę, że bez wsparcia Unii sytuacja na wyspie ulegnie jedynie pogorszeniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.