Facebook Google+ Twitter

Środowiska medyczne krytykują pakiet ustaw zdrowotnych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-06 23:01

Chodzi między innymi o obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego i przekazanie całości ich kapitału samorządom.

Ryszard Kijak z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy podkreślił, że pierwotnie medycy chcieli komercjalizacji i prywatyzacji szpitali ale ustawa uchwalona przez parlament jest nie do przyjęcia. Według niego, przyjęte ustawy nie poprawią sytuacji pacjentów i nie zwiększą ich dostępu do świadczeń zdrowotnych. Dodał, że kompleksowa reforma opieki zdrowotnej powinna polegać na zwiększeniu środków Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie.

W ubiegłym tygodniu Senat wprowadził zmiany dotyczące rozszerzenia niektórych uprawnień dla pracowników zakładów opieki zdrowotnej. Poprawki Senatu zostały przez posłów przyjęte. Zgodnie z nimi, w zakładach będą tworzone stanowiska kierownicze dla pielęgniarek, a pracownicy będą mieli prawo do nagród jubileuszowych, dodatków za wysługę lat oraz odpraw emerytalnych i rentowych.

Hanna Gutowska z Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych powiedziała, że pakiet ustaw nie spełnia oczekiwań środowiska bo nie gwarantuje tak zwanego kroczącego wzrostu płac. Według szefowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych - Doroty Gardias, zapisy w ustawach utrzymują obecną sytuację pracowników, ale do momentu sprzedaży udziałów w danej spółce. Ustawy trafią teraz do prezydenta. Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że ustawy w takim kształcie zawetuje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.