Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1228 miejsce

Środowiskowe domy samopomocy boją się o swoją przyszłość

Środowiskowe domy samopomocy to miejsca, gdzie osoby niepełnosprawne intelektualnie i chore psychicznie uczą się samodzielnego życia. Ostatnio niepokój ich opiekunów wzbudziła zapowiedź zmian zasad odpłatności za pobyt w tych placówkach.

Środowiskowy Dom Samopomocy przy Stowarzyszeniu "Przystań" w Katowicach / Fot. www.sds.katowice.plMiesiąc temu w ramach sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny powołana została podkomisja nadzwyczajna, która pracuje nad rządowym projektem zmian w ustawie o pomocy społecznej. Zdaniem Rady Ministrów najpopularniejszą formą wsparcia osób z zaburzeniami psychicznymi jest środowiskowy dom samopomocy (ŚDS) i dlatego niezbędne jest doprecyzowanie zasad jego funkcjonowania oraz standardów usług w nim świadczonych. Nowelizacja ustawy zakłada również nowe zasady odpłatności ponoszone przez osoby niepełnosprawne. Dzisiaj uczestnik ŚDS-u płaci niewielką kwotę, która uzależniona jest od uchwały miejscowej rady gminy i wysokości dochodu rodziny uczestnika. W praktyce jest to od 10 do 35 zł. Obecnie praktycznie całość kosztów funkcjonowania ŚDS-ów finansowana jest z budżetu państwa. Rząd chce, aby wysokość odpłatności za usługi świadczone w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi wynosiła 5 proc. kwoty dochodu osoby samotnie gospodarującej lub kwoty dochodu na osobę w rodzinie, pod warunkiem że dochód ten przekracza kwotę odpowiedniego kryterium dochodowego.

logo Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników i Sympatyków Środowiskowych Domów Samopomocy / Fot. logo OSPiSŚDSOgólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników i Sympatyków Środowiskowych Domów Samopomocy obawia się, że proponowane zmiany spowodują ograniczenie możliwości korzystania z usług ŚDS-ów, bo wielu osób nie będzie na to stać. Członkowie stowarzyszenia przeprowadzili w ostatnich dniach akcję polegającą na wysyłaniu maili do członków podkomisji nadzwyczajnej ze swoimi postulatami. Żądają w nich m.in.: ustawowego zwolnienia wszystkich uczestników z odpłatności oraz pozbawienia możliwości obcięcia środków finansowych dla ŚDS-ów przez wojewodów w trakcie roku budżetowego.

- Postulaty organizatorów ŚDS nie pozostają bez echa - uspokaja przewodniczący podkomisji poseł Marek Plura. - Jedna z poprawek wniesionych w czasie prac naszej podkomisji mówi o tym, aby pięcioprocentowa odpłatność dotyczyła jedynie tych osób niepełnosprawnych, u których dochód na osobę w rodzinie przekracza 200 proc. kryterium pomocy społecznej, tzn. na dzień dzisiejszy wynosi ponad 720 zł na osobę miesięcznie. Mam przekonanie, że takie rozwiązanie wychodzi naprzeciw postulatom środowisk związanych z ŚDS-ami, a jednocześnie powoduje ponoszenie odpłatności na poziomie realnych kosztów związanych np. z wyżywieniem.

Poseł Marek Plura - przewodniczący podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu zmiany ustawy o pomocy społecznej / Fot. Grzegorz FrankiIdeą środowiskowych domów samopomocy jest wsparcie osób przewlekle psychicznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie, a przede wszystkim podtrzymywanie ich w dobrej kondycji psycho-fizycznej pomimo istniejącej choroby oraz rozwijanie umiejętności niezbędnych do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia. Zadania te realizowane są poprzez codzienną pracę terapeutów ze swoimi podopiecznymi w różnego rodzaju pracowniach: kulinarnych, krawieckich, tkackich, ceramicznych, metaloplastycznych, muzycznych, komputerowych i innych. Ponadto w ŚDS-ach funkcjonują sale rehabilitacyjne, miejsca wyciszeń, gabinety pielęgniarske i psychologiczne oraz pokoje treningów higienicznych. Niepełnosprawni przebywają w ŚDS-ach przez minimum 6 godzin dziennie. W Polsce działa prawie 450 środowiskowych domów samopomocy, a z ich usług korzysta ok. 15 tys. osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.