Facebook Google+ Twitter

Sroga zima zabiła mnóstwo ryb

Wiosenna aura już w całym kraju. Połacie śniegu zniknęły, a razem z nimi - tafle lodu na jeziorach. Niestety, temu zjawisku towarzyszy następne - pływające po powierzchni zbiorników wodnych śnięte ryby.

Fale spychają śnięte ryby do brzegu. / Fot. Krzysztof MizgajskiPowód? Sroga zima, która dość długo utrzymywała się tego roku. Bardzo niskie temperatury tworzyły grube tafle lodu. Na nim dodatkowo znajdowała się pokaźna warstwa śniegu. Te dwa czynniki są śmiertelnym zagrożeniem dla ryb.

- To doskonały izolator zatrzymujący promienie słoneczne i nie przepuszczający powietrza. Brak światła w zbiorniku wodnym to brak działalności jakichkolwiek roślin wodnych, które tym samym nie wytwarzają potrzebnego tlenu. Koniecznymi krokami jakie trzeba wtedy podjąć jest kucie lodu i podłączenie dużych pomp, które wprowadzają wodę w obieg, równocześnie ją natleniając. Należy także usunąć śnieg, by przejrzystość lodu była jak największa. Choć i to nie uchroni wszystkich ryb. Trzeba się liczyć z tym, że jakiś procent sztuk nie przeżyje – mówi Piotr Grześkowiak, hodowca i właściciel kilku stawów.

Fale spychają śnięte ryby do brzegu. / Fot. Krzysztof MizgajskiInaczej sprawa wygląda, gdy staw lub jezioro nie jest zbiornikiem hodowlanym. Tak też jest w Głażewie, wsi w gminie Międzychód, gdzie staw znajduje się w jej centrum. Jest to ulubione miejsce wędkarzy, którzy wiedzą, że przejeżdżając tam, mogą liczyć na to, że "zawsze coś na haczyk się uwiesi". Dziś można liczyć tylko na przykry widok unoszących się na powierzchni spuchniętych ryb.

- Owszem, lód był kuty w kilku miejscach, ale to nic nie dało. Mroźne powietrze szybko skuło lodem nasze przeręble. Staw jest zbyt płytki i zamulony. Ryby zdychają też dlatego, że jak na taki obszar to jest ich za dużo. To też przyczynia się do jeszcze szybszej utraty tlenu w wodzie - opowiada o całej sytuacji pan Bogdan, mieszkaniec wsi.

Dziś jeszcze nie wiadomo, jak wiele ryb przeżyło. Wiadomo natomiast, że te martwe należy zakopać. W Głażewie ich liczba jest stosunkowo mała ze względu na wielkość stawu. Lecz inaczej sprawa ta może wyglądać w bardziej rozległych zbiornikach…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.