Facebook Google+ Twitter

Sroka i kot - złudna harmonia?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-14 09:58

Moje postrzeganie świata zmieniły dwie postaci: sroka i kot. Nie zrobiły ponadto nic nadzwyczajnego. Kot nie okazał się Behemotem Bułhakowa, a sroka? Ot zwykły ptak. Coś jednak otworzyło mi oczy.

Pewnego razu zaobserwowałem na spacerze dość ciekawe zjawisko. W drodze na plażę przechodziłem obok starej działki, na której zadomowiły się koty. Było ich tam naprawdę dużo. Po misce pozostawionej przed wejściem do działki można było łatwo stwierdzić, że są regularnie dokarmiane.

Tym razem na misce siedziała sroka. Wydawało się, że beztrosko skubie sobie rozmiękczony przez mleko chleb. Tymczasem obok niej – dosłownie na wyciągnięcie ręki – wygrzewał się na słońcu kocur. Zerkał na nią z zupełną obojętnością, najwyraźniej nie w głowie było mu teraz polowanie. Może to był poniedziałkowy ranek? W końcu nic tak nie demotywuje jak poranny początek tygodnia. Nie mniej jednak kocur miał głęboko w nosie to, że sroka dobiera się do jego zasłużonego posiłku.

Od razu do głowy przyszła mi myśl, że oto powróciła harmonia z rajskiego ogrodu. Zwierzęta żyją ze sobą w zgodzie, dbając jedynie o własne potrzeby, które nie godzą w interesy innych form życia. Ale czy w rajskim ogrodzie nie obowiązywał krąg życia? Jak to mogło wyglądać w świecie Adama i Ewy? Otóż wpadłem wtedy na pomysł, że po prostu zwierzęta zaspokajały swój głód innymi sposobami. Być może nie musiały się na wzajem zjadać? Ale czy Bóg był na tyle miłosierny również dla nich? Dziś lasom przeludnienie już nie grozi, ale to tylko zasługa wypędzonego człowieka, który zakłócił naturę.

Wiem już, że to co zaobserwowałem podczas spaceru było czystą iluzją. Sroka pożywiając się jedzeniem kocura, cały czas miała na niego oko. Do tego wyposażona jest w długi sztywny ogon umożliwiający szybkie poderwanie się do lotu. Wystarczył jeden nerwowy ruch kota, aby spłoszyć ptaka. Po prostu kocur nie był głodny, pozwolił najeść się swojemu drugiemu śniadaniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 03.11.2009 14:47

Szkoda myszki ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.11.2009 14:45

Nie udaje mi się kliknąć w gwiazdki. Wyskakuje napis, że ja już ten tekst oceniałem. Wysiada technika!!!!! Będę próbował do zniszczenia myszki!!!!!!! :(((( Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.11.2009 14:41

Świetnie! Łukasz wie, co rodzina, to rodzina! 5* :-))) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przegapiłam ten mądry, refleksyjny tekst :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny i dający do myślenia tekst... A sroka "odwdzięczy się" , gdy na wiosnę któraś z kotek działkowych będzie miała swoje małe kociaki i na chwilę zostawi je bez opieki... Takie, niestety, są brutalne realia walki o przetrwanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajny tekst:]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.