Facebook Google+ Twitter

Sroki potrafią rozpoznawać się w lustrze

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-19 20:38

Wskazują na to wyniki eksperymentów, przeprowadzonych przez niemieckich naukowców.

To wyjątkowe odkrycie, ponieważ do tej pory sądzono, że zdolność rozpoznawania się w lustrze mają tylko ssaki. Umie to człowiek, szympans i orangutan, a niedawno "test lustra" przeszły też delfiny i słonie.

Seria eksperymentów, przeprowadzonych na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem, wykazała, że także sroki rozpoznają swoje odbicie. Naukowcy pokazywali ptakom lustra z przyklejonymi żółtymi lub czerwonymi naklejkami. Sroki reagowały na te impulsy i próbowały zedrzeć naklejki. Nie reagowały natomiast na naklejki umieszczone nie na lustrach, ale na innych powierzchniach.

Zdaniem autorów eksperymentu, jego wyniki dowodzą, że sroki widzą własne odbicie i zdają sobie z tego sprawę. Jest jednak za wcześnie aby twierdzić, że mają samoświadomość, tak, jak ludzie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Maja
  • Maja
  • 14.07.2012 11:32

To trochę nie tak:) "Test lustra - metoda badania samoświadomości zwierząt. Pozytywny jego wynik wiąże się z rozpoznaniem przez zwierzę swojego odbicia w lustrze (a nie uznaniem go za inną istotę). Oceny rozpoznania dokonuje się, analizując zachowanie zwierzęcia po umieszczeniu na jego ciele kolorowej kropki, którą może dostrzec wyłącznie w odbiciu lustrzanym."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdają sobie z tego sprawę? Imho po prostu widzą, że jakaś sroka tam jest, i chcą ją odkryć, wszak jakieś gówienko wisi w powietrzu... Choć pewnie się mylę;). Ale fajnie, mam powód do dumy^^.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.