Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14414 miejsce

Sroki wygryzły wróble z miasta

 • Źródło: Express Ilustrowany
 • Data dodania: 2008-01-11 07:56

Wielu łodzian zastanawia ogromna liczba srok w mieście. W niektórych rejonach Łodzi stały się one najczęściej spotykanym gatunkiem ptaków! Czy to sroki są odpowiedzialne za zniknięcie z krajobrazu miasta wróbli?

Zamiast wróbli w miastach zagoszczą pewnie sroki. / Fot. Express IlustrowanyPrzerażeni są ci, którzy widzieli wizytę sroki w gnieździe innych ptaków - znana złodziejka okazuje się też dość okrutną zabójczynią - zadziobującą pisklęta powoli, jakby z rozmysłem. W Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Łodzi, po interwencji mieszkańców jednego z osiedli, zastanawiano się nawet, czy liczba srok w mieście nie powinna podlegać redukcji...

Dr Tomasz Janiszewski z Sekcji Ornitologicznej działającej na Uniwersytecie Łódzkim przyznaje, że srok w Łodzi w ostatnim okresie znacznie przybyło. Obecnie żyje tu ponad 3 tys. par lęgowych. W ciągu ostatnich 5 lat ich liczba wzrosła o 10 proc. A 50 lat temu był to gatunek w Łodzi w ogóle nieistniejący!

- Łódź oferuje sroce świetne warunki - mówi dr Tomasz Janiszewski. - Każde osiedle, to znakomita baza pokarmowa. Jednak gatunek potrzebował czasu, by przystosować się do życia w mieście. Czy powinno się ingerować w liczbę łódzkich srok? Ornitolog mówi - nie.

- Wzrost ich populacji jest zjawiskiem naturalnym - tłumaczy. - Co do zniknięcia wróbli, to nie sroki są za to odpowiedzialne, lecz np. brak owadów w mieście. Wszystkożerny ptak rzeczywiście zje czasem jakieś pisklę, ale to nie jest jego pokarm podstawowy. Zaś wizyta sroki w gnieździe ptaków innego gatunku wygląda tak makabrycznie dlatego, że nie ma ona szponów, jak typowi skrzydlaci mięsożercy. Samym dziobem poluje się niełatwo i musi potrwać, nim posiłek da się zjeść...
(mt)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Andrzej Wisz
 • Andrzej Wisz
 • 07.08.2011 16:09

Mogły, by obok siebie żyć wszystkie gatunki , TYLKO NA MIŁOŚĆ BOSKĄ ,,,,,,HAŁAS SROK ZA OKNEM OD godz 4.oo JEST NIE DO ZNIESIENIA,,,,, SPAĆ NIE MOŻNA,a przecież ludzie różnie pracują i o różnych porach chcieli by pospać , a gdzie śpiewające skowronki??? Czy STRAŻ MIEJSKA może zapewnić spokój i ciszę? Skrzeczenie srok mnie wykańcza. Jak ich się pozbyć -przegonić skutecznie i w pokojowy sposób spod mojego okna.?.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olo solo
 • olo solo
 • 02.06.2011 19:42

w GDAŃsku jest też ogrom srok i powiem że widziałem jakiś tydzień temu jak szarpała się z wróblem.Koniec końców go zadziobała poczym zaczęła go konsumować.Myślę że w dużej mierze sroki przyczyniły sie do zmniejszenia liczebności innych ptaków w tym naszgo kochanego wróbelka.Powinno się coś z tym zrobić,sroki są wszędzie obecne a wróbelków prawie niema.Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Telemelek
 • Telemelek
 • 24.09.2010 20:35

Tragedia.Bobry niszczą wały przeciwpowodziowe,kormorany robią spustoszenie w jeziorach,zające zniknęły z naszych pól,a kochane wróbelki zostały wyparte przez sroki i sójki.Czy ktoś się tym przejmuje? Smutne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Telemelek
 • Telemelek
 • 24.09.2010 20:30

Tragedia.Bobry niszczą wały przeciwpowodziowe,kormorany powodują spustoszenie jezior,zające zniknęły z naszych pól, a kochane wróbelki uciekły przed sójkami i srokami.Czy ktoś przejmuje się tym stanem rzeczy.W Bydgoszczy prędzej zobaczysz bażanta niż wróbelka.Smutne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
WRÓBELEK
 • WRÓBELEK
 • 22.09.2010 21:56

Nie tylko sroki terroryzują nasze szare wróbelki, mieszkańcy miast są też winni za ginięcie tego gatunku. Jak zostało wspomniane wyżej, wróble potrzebując gęstych zarośli do schronienia, zakładania gniazd.
W miastach zarośla są przetrzebiane, budynki mające dziury w elewacjach w których zakładały gniazda, są łatane i ocieplane...
Wielu mieszkańców goni te ptaszki za zbyt głośny poranny świergot, brudzenie parapetów, szyb okiennych.
Podstawowe pytanie do czytelników tego art, co zrobiliście ostatnio dla wróbli ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 11.01.2008 18:31

Znikanie wróbli z centralnych dzielnic dużych miast, jest zjawiskiem obserwowanym od kilku lat w całej Polsce. Pisze o tym A. Kruszewicz w swej książce Ptaki Polski. Jako przyczyny tego zjawiska, wymienia brak dostatecznej ilości miejsc do gniazdowania, brak odpowiednich źródeł pokarmu, a także polujące na młode wróble sroki i koty. Czyli jakiś związek ze srokami jednak jest :-)
W każdym razie wróble wycofują się w miastach do parków i dzielnic willowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taka prawda. wróbli jest coraz mniej. Ostatnio widziałem jak sroki przeganiają pustułki, a co dopiero wróble i mazurki. Nieodbrze, że z osiedli wycinane są krzewy, w których małe ptaki mogą się schronić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.