Facebook Google+ Twitter

SROM zachęca do aborcyjnej turystyki

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2010-03-08 22:56

Bilet lotniczy do Anglii w promocji: 300 zł, nocleg: 240 zł, aborcja w publicznej przychodni : 0 zł, ulga po zabiegu w dobrych warunkach - bezcenna. Za wszystko inne zapłacisz mniej niż w podziemiu aborcyjnym w Polsce.

Proaborcyjne plakaty SROMU na przystankach. / Fot. Dziennik ŁódzkiKontrowersyjne plakaty zachęcające do aborcji na Wyspach Brytyjskich pojawiły się na łódzkich przystankach. Rozwiesza je nieformalna grupa feministek. Plakaty nawiązują stylistyką do popularnej reklamy kart płatniczych. Oprócz zdjęcia młodej kobiety, która wykonała aborcję, jest też wyliczenie kosztów: "Bilet lotniczy do Anglii w promocji: 300 zł, nocleg: 240 zł, aborcja w publicznej przychodni : 0 zł, ulga po zabiegu w dobrych warunkach - bezcenna. Za wszystko inne zapłacisz mniej niż w podziemiu aborcyjnym w Polsce".

Rozkleja je kilka łódzkich kobiet, działających od niedawna jako Separatystyczne Rewolucyjne Oddziały Maciczne, w skrócie SROM.

- Panie nie chcą się ujawniać, bo nie wszystkie ich akcje są legalne - mówi Izabela Desperak, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego, którą SROM wybrał na swoją rzeczniczkę. Kontaktują się z nią przez internet.

Akcja organizowana jest jako sprzeciw wobec uchwalonej w 1993 roku ustawy antyaborcyjnej, która prawo do usuwania ciąży ograniczyła do sytuacji gwałtu, ciężkiego uszkodzenia płodu czy zagrożenia życia bądź zdrowia dziecka.

Oficjalnych aborcji dokonuje się niewiele. W 2008 roku wykonano ich 499. Podziemie szacowane jest od 7 do 200 tys. rocznie. I właśnie o legalizację tego podziemia chcą walczyć członkinie SROM-u. - Turystyka aborcyjna, to fakt i rezultat patologii jaką stworzyła ustawa. Dopóki ktoś nie wymyśli stuprocentowo skutecznej antykoncepcji kobiety będą zachodziły w niechciane ciąże i je usuwały - wyjaśnia jedna z uczestniczek akcji.

Akcja budzi jednak skrajne opinie. - Jeszcze nie spotkałem się z propagowaniem aborcji w tak skrajnej postaci - ocenia poseł Jarosław Gowin (PO). - To przejaw zdziczenia moralnego, które jako coś normalnego pokazuje coś, co większość społeczeństwa uważa za zabicie dziecka - dodaje.

- Ustawa z 1993 była krokiem wstecz od demokracji. Celem tych pań jest walka o prawa kobiet - ripostuje Desperak.

Dwa tygodnie temu ostrą kampanię antyaborcyjną przeprowadziła w Poznaniu Fundacja Pro. Wykorzystała w niej twarz Adolfa Hitlera.

Takie kampanie nie dziwią prof. Jolanty Kopki, socjolożki z Katedry Polityki i Moralności Uniwersytetu Łódzkiego.

-Reklamy się brutalizują. Żeby zwrócić czyjąś uwagę, trzeba widza zaszokować. A temat aborcji powraca przy okazji Dnia Kobiet czy projektu wprowadzenia parytetów- wyjaśnia.

Socjolożka zwraca też uwagę na postępującą pragmatyzację życia, która powoduje, że kryterium moralne zastępuje kryterium użyteczność

- Kiedyś kobiety odwoływałyby się do prawa do decydowania. Teraz podnosi się kwestie użyteczności aborcji i jej ceny - wyjaśnia. Podobne plakaty chcą też rozwieszać u siebie poznanianki.

Matylda Witkowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ale nazwę to jednak mogli sobie inną wymyślić... Srom... co za idiotyzm!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, że w artykule nie wspomniano słowem o tym, że naklejanie plakatów na wiatach przystankowych jest wykroczeniem z art. 63a kodeksu wykroczeń. Reporter DŁ nie tylko bezczynnie przyglądał się niszczeniu publicznego mienia, ale nawet to sfotografował i opublikował, by autorka artykułu mogła pochwalić. To już kolejny taki przypadek, pamiętam kiedyś artykuł o pani, której zaginął pies a która ma zamiar ulotkami z psim zdjęciem okleić wszystkie drzewa i latarnie w okolicy. Media nie mogą pochwalać takich działań, bo inaczej nigdy się nie wygrzebiemy z tego syfu i na zawsze pozostaniemy Bangladeszem Europy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Gowin - jakie hasło, taki odzew. Udawanie, że procederu nie będzie z powodu ustawy to hipokryzja w najczystszym wydaniu. Życie nie znosi prózni: na fanatyków z PRO odzewem jest SROM. Ta eskalacja jest reakcją na poniewieranie kobiecej godnosci i prawa do decydowania o rozrodzie. Dajcie kobietom - szczególnie tym biednym ,środki antykoncepcyjne zamiast szklanki wody i różańca. Nie będa zachodziły przy każdeym akcie zaspokojenia męskich potrzeb seksualnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.