Facebook Google+ Twitter

"Stachuriada" w Teatrze Kamienica. Podróż w głąb ludzkiej duszy z Edwardem Stachurą

17 i 18 sierpnia w Teatrze Kamienica z okazji 76. rocznicy urodzin Edwarda Stachury odbędą się dwa koncerty poświęcone twórczości poety.

 / Fot. materiały prasowe18 sierpnia przypada 76. rocznica urodzin polskiego poety Edwarda Stachury. Jako pisarz wypowiadał się on w różnych formach: lirykach, poematach, utworach z pogranicza prozy poetyckiej, refleksyjnej i narracyjnej. Sięgał do stylu ballady i gawędy oraz bezpośredniej wypowiedzi odautorskiej. Podczas licznych spotkań autorskich, grał na gitarze i śpiewał własne teksty. Chociaż twierdził, że wokalista nie jest najlepszym, mówił nawet: „Ja nie śpiewam dobrze, a gram jeszcze gorzej na gitarze. Nie jestem zawodowym muzykiem, po prostu ja piszę. I te piosenki są jakimś takim dalszym ciągiem mojej twórczości.” Jego dorobkiem pisarskim inspirowały takie zespoły jak Stare Dobre Małżeństwo czy Hey.

17 i 18 sierpnia w warszawskim Teatrze Kamienica odbędą się dwa koncerty poświęcone twórczości poety. Cykl spotkań ze Stachurą inspirowany jest wątkiem z biografii dyrektora teatru - Emiliana Kamińskiego, który widywał się z poetą przy okazji realizacji spektaklu "Się" w Teatrze na Rozdrożu w 1978 r.

Pierwszego dnia w klimatycznej Piwnicy Warsza widzowie będą mieli okazję obejrzeć monodram-recital pt. Msza wędrującego w wykonaniu Anny Chodakowskiej. Dzięki znakomitej interpretacji artystki, którą charakteryzuje rzadko już dziś spotykana wrażliwość na słowo oraz w wyśmienicie skomponowanej muzyce Romana Ziemlańskiego odnaleźć można to, co w twórczości Poety najważniejsze – alegoryczną podróż w głąb ludzkiej duszy.

Drugiego dnia na Scenie Oficyna wystąpią przedstawiciele Lubelskiej Federacji Bardów z recitalem Stachura Poematy. Artyści skupią się na fragmentach pochodzących z pierwszego okresu twórczości poety, wyłącznie na poematach i pojedynczych zdania z tomu opowiadań "Się". Kompozycje muzyczne do dzieł poety stworzyli artyści Lubelskiej Federacji Bardów - każdy z osobna wybierając i redagując fragmenty tekstów, by zrobiło się miejsce dla ciekawej aranżacji. Na scenie wystąpią: Jola Sip, Marek Andrzejewski, Jan Kondrak, Krzysztof Nowak, Piotr Selim. Dominującym wzorcem muzycznym, do którego się odwołali jest rock progresywny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.